Po dwóch latach fontanna przy ul. Basztowej znowu działa. Prace kosztowały ponad 440 tys. zł.

Po blisko dwóch latach udało się wyremontować fontannę przy ul. Basztowej. W 2022 roku fontanna przestała tryskać wodą. Powodem były ubytki wody związane z nieszczelną misą obiektu.

– Podczas eksploatacji okazało się, że ubytki wody przez nieszczelności były tak duże, że należało napełniać ja wodą w ilości 600-800 m3, co stanowi 2/3 całej pojemności, za którą rachunki wynosiły ok. 9000 zł miesięcznie. Dodatkowo duże ubytki uniemożliwiały funkcjonowanie dysz tryskających – informowała w 2023 miejska jednostka Klimat-Energia – Gospodarka Wodna, która w Krakowie odpowiada za części miejskich fontann.

Po tym, jak przystąpiono do prac polegających na uszczelnieniu fontanny, okazało się, że pod misą fontanny intensywne wycieki wody spowodowały wypłukiwanie ziemi, co finalnie mogło skutkować zapadnięciem się płyty dennej zbiornika fontanny. To wstrzymało dalsze prace, ponieważ konieczne było znalezienie skutecznego sposobu uszczelnienia przecieku. W tej sprawie zwrócono się do ekspertów ds. uszczelnień z prośbą o ekspertyzę i wskazanie skutecznego sposobu naprawy. Po otrzymaniu ekspertyzy, prace remontowe zostały wznowione. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

Staw na plantach z dziurą w niecce. Miasto szuka sposobu uszczelnienia przecieku

Po wznowieniu prac wykonawca oczyścił powierzchnię i dylatacje, przeprowadził iniekcję styków, wzmocnił podłoże, a następnie pokrył misę substancjami organicznymi i mineralnymi, czyniącymi beton odpornym. Prace kosztowały ponad 440 tys. zł.

Fontanna na Plantach przy ul. Basztowej po raz pierwszy była remontowana w połowie lat 70. Całkowitej modernizacji fontannę poddano dwie dekady temu, wtedy też odnowiona została sadzawka, pompownia, ogrodzenie oraz mostek. Podjęte zostały również działania związane z uszczelnieniem fontanny, które wtedy powodowały codzienne ubytki ok. 60 m sześć. wody.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie