Podgórze będzie mieć taki sam program jak Nowa Huta

Musisz przeczytać

„Podgórze dziś” – to nowy program, którego uchwalenie zaproponuje Radzie Miasta klub Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. To kopia programu „Nowa Huta dziś”, określającego zasady finansowania remontów ulic, chodników i oświetlenia. „Podgórze dziś” ruszy od 2022 roku.

Inicjatorzy nowego projektu „Podgórze dziś” uważają, że funkcjonujący ogólnomiejski program modernizacji dróg nie wystarcza do poprawy jakości infrastruktury. „Problem w szczególności dotyczy terenów położonych najdalej od centrum miasta (Skotniki, Sidzina, Swoszowice, Bieżanów, Rybitwy), również w centrum Krakowa, np. centrum starego Podgórza jest wiele dróg wymagających pilnej interwencji” – twierdzą radni KO. I dlatego chcieliby, aby podgórskie dzielnic miały swój program – taki, jaki ma od 2017 roku Nowa Huta.

Co roku w budżecie miasta rezerwowana byłaby kwota na inwestycje realizowane w ramach programu „Podgórze dziś”. Jej podziału na poszczególne dzielnice dokonywałby prezydent, ale według ścisłego wzoru: 40 proc. puli ma być dzielone po równo na wszystkie dzielnice dawnego, wielkiego Podgórza, kolejne 40 proc. – proporcjonalnie do liczby mieszkańców dzielnic, a pozostałe 20 – proporcjonalnie do powierzchni gruntów gminnych w poszczególnych dzielnicach.

Do końca marca można by zgłaszać propozycje ulic i chodników wymagających remontu. Ostateczną listę – po weryfikacji możliwości wykonania zadań – ustalałaby na swoim terenie rada dzielnicy. Inwestycje musiałyby zostać zrealizowane do 15 grudnia.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca