Podziemia Wawelu otwarte dla zwiedzających. Po raz pierwszy w historii

Od wczoraj, 4 stycznia można wejść do podziemi wawelskiego zamku. Na zwiedzających czeka tam nowa trasa stała „Wawel podziemny. Lapidarium”. Wystawa jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

„Wawel Podziemny. Lapidarium” to wystawa, na której zwiedzający mogą przyjrzeć się z bliska architektonicznym detalom pałacowych piwnic oraz kamiennym rzeźbom odkrywanym podczas badań i zabezpieczanym w czasie prac konserwatorskich, zobaczyć dolną część wieży Jordanki i średniowieczną studnię, a także poznać historię konserwacji dziedzińca arkadowego.

W podziemiach wschodniego skrzydła zamku przez wiele lat znajdował się magazyn, z którego korzystali konserwatorzy zabytków oraz studenci. Dziś jest tam trasa turystyczna, dzięki której można doświadczyć historii zaklętej w wawelskich murach. – Mamy do czynienia z murem jak najbardziej renesansowej rezydencji, ale jeżeli się przyjrzymy, to to jest tak naprawdę profil zamku gotyckiego, a więc mamy opowieść o historii – opowiada prof. Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. 

– Chcemy, by nasi zwiedzający wyszli z tej wystawy wzbogaceni o doświadczenie historii, która w Lapidarium znajduje się na wyciągnięcie ręki. Za sprawą tej wystawy staramy się przybliżyć w atrakcyjny sposób dzieje powstawania rezydencji, warsztatów, jakie ją wznosiły, staramy się pomóc naszym gościom zrozumieć na czym polegają różnice w opracowaniu oryginalnego detalu, pokazujemy też różnorodne źródła inspiracji dla poszczególnych detali architektonicznych – zwrócił uwagę Andrzej Betlej.

Jak zaznaczył, obecny kształt pałacu to wynik pracy wielu pokoleń architektów i konserwatorów – z ich dążeniem do przywrócenia splendoru jagiellońskiej rezydencji. „Lapidarium, a więc miejsce przechowywania detali architektonicznych, pozwoli właśnie ten splendor unaocznić i wniknąć głębiej w tkankę zamku. Przed nami świat nieznany szerokiej publiczności, nigdy nieudostępniony, poza wąskim kręgiem specjalistów; architektów, archeologów, historyków sztuki” – dodał.

Wystawa dostępna jest od 4 stycznia br. w dniach od wtorku do niedzieli. Za wejście na wystawę zapłacimy 17 zł, zaś osoby, którym przysługują bilety ulgowe – 12 zł. Z kolei zwiedzanie z przewodnikiem to wydatek rzędu odpowiednio 37 zł i 32 zł.

Rekordowa frekwencja. Ponad 2,5 mln osób odwiedziło Wawel

fot. zamek Królewski na Wawelu 

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie