„Polak zawsze kupi tańsze…”

Na krakowskich placach targowych, w warzywniakach z ekologiczną, polską żywnością tworzą się kolejki. Targ Pietruszkowy w Podgórzu wyprzedaje swój asortyment od lokalnych wytwórców w kilka godzin. Obraz tego patriotyzmu konsumenckiego, widać w badaniach, 57 proc. Polaków twierdzi, że moda na polskość istnieje. Jak czytamy dalej w raporcie, wydanym przez IPSOS,  84 proc. deklaruje dumę z bycia Polakiem.

Według uczestników badania „Moda na polskość” jako polskie określane są produkty zakupione „od rolnika”, na straganach, bazarkach, w małych sklepach lub sklepikach osiedlowych. Dla 66 proc.  polski produkt to taki, który powstaje w Polsce przy wykorzystaniu polskiego kapitału.
– Mamy wiele świetnych rodzimych marek, z których możemy być dumni. Powinniśmy promować świadome robienie zakupów , wspierając polskie marki, a tym samym miejsca pracy tworzone w naszym kraju. Bardzo często nasze produkty, nie ustępują jakości tym zagranicznym, a cenowo bywają bardzo konkurencyjne – powiedziała nam pani Ania robiąca codziennie zakupy na krakowskim Nowym Kleparzu.
-Nigdy w życiu nie kupię chińskiego czosnku, czosnek i jabłka mamy najlepsze na świecie – dodaje.
Nie zapominajmy też o świetnie funkcjonującym i cieszącym się wielkim zainteresowaniem krakowian Targu Pietruszkowym w Podgórzu. Trzeci rok z rzędu, w każdą sobotę można kupić w okolicach Korony najlepsze produkty warzywne i polskie produkty ekologiczne, prost od wytwórcy czy rolnika,a koło południa, stragany już świecą już pustkami.

– Chcemy kupować polskie produkty. Niestety często dla przeciętnego Kowalskiego barierą nie do pokonania bywa cena danego artykułu, choć trzeba mieć świadomość, że oszczędności przy zakupie tańszego wyrobu mogą być pozorne – twierdzi w rozmowie z KRKNews Justyna Ziembińska-Uzar z serwisu kupujepolskieprodukty.pl .
Jak dodaje – Polscy producenci, czasami nie są w stanie obniżyć kosztów produkcji w kraju i konkurować ceną, dlatego o klienta starają się walczyć jakością swoich wyrobów, która staje się cechą wyróżniającą polskie produkty spośród zagranicznych – dodała.

Jednak nie dla każdego kryterium ceny jest najważniejsze.
– Polak zawsze kupi tańsze, wali go czyje to , są dwa narody które kupują swoje produkty Koreańczycy i Japończycy, wiem coś na ten temat – pisze w komentarzu  na stronie kupujepolskieprodukty „alan1344”.

Poza lokalnymi targami i bazarami z prawdziwą żywnością, a także specjalnymi ekologicznymi sklepami powstają też inicjatywy konsumenckie, które pomagają wybrać i dostarczyć zdrową żywność wprost do domu. Taką inicjatywą jest m.in. Lokalny Rolnik, o której pisaliśmy tutaj.
– Jesteśmy w stanie zapłacić za polskie produkty więcej, pod warunkiem, że są prawdziwe, ręcznie robione i naturalne – podsumowali właściciele małej lokalnej firmy Tradycyjna Chata, zajmującej się sprzedażą polskich produktów naturalnych.

Nie zapominajmy, że Kraków jest jedynym miastem, w którym spróbować można, aż dwóch produktów regionalnych, które zostały zarejestrowane jako tak zwane produkty regionalne, czyli wpisane przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych, czyli można je wyrabiać tylko w Krakowie. Należą do nich: Obwarzanek krakowski i Chleb Prądnicki.

(bg)

fot. jackmac34 pixabay.com

Najnowsze

Co w Krakowie