Policzyli, ile kosztuje miesiąc życia w Krakowie. Niektórzy będą w szoku!

Drogie mieszkania? Rachunki w okresie zimowym strzelające w górę jak fajerwerki? A może niedawna podwyżka cen masła? Według fachowej porównywarki Numbeo mieszkańcy Krakowa nie są finansowymi szczęściarzami, ale nie mogą też przesadnie narzekać.

Numbeo zestawia ceny życia w wielu miejscach na świecie, a dokładnie w 524 miastach. Uwzględnia wiele rzeczy – od cen mleka, przez wyjście do restauracji, aż po wizytę w kinie i cenę karnetu na siłownię.

To fachowa strona, ale często używana jest także jako porównywarka dla ludzi, którzy jadą na wakacje lub zamierzają wyprowadzić się na stałe. Jak więc w jej zestawieniu wypada Kraków? Według użytkowników portalu, łączny koszt utrzymania czteroosobowej rodziny pod Wawelem to ok. 6,3 tys. zł. 

Należy zaznaczyć, że dane nie są wzięte z kosmosu, tylko przysyłane przez użytkowników portalu. Trzeba jednak również pamiętać, że nie chodzi tu o kwoty, które potrzebne są do egzystencji na pograniczu ubóstwa, ale do życia na trochę wyższym poziomie niż średni.

Dla niektórych kwota może być jednak szokująca, bo często do dyspozycji mają o połowę mniej i mimo tego jakoś wiążą koniec z końcem…

Dlatego dla użytkowników portalu ważny jest też tzw. „cost of living index”, który mierzy względne koszty utrzymania.

Po tym kątem najlepiej wypada Warszawa, drugi jest Gdańsk, trzecia Gdynia, czwarty Wrocław, a piątą lokatę zajmuje właśnie Kraków. Za naszym miastem znajduje się Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Łodź, Lublin i Katowice.

Ogólnie Kraków znalazł się na 399. miejscu na 524 sklasyfikowane miasta.

dn

zdjęcie tytułowe / fot. materiały prasowe

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie