Polska aplikacja do ratowania jedzenia od teraz również Krakowie

Mateusz Kowalczyk i Kuba Fryszczyn to autorzy aplikacji mobilnej, która uratowała już 100 000 posiłków, działając w ponad 500 lokalach gastronomicznych w całej Polsce. W tym tygodniu apka wystartowała w Krakowie w około 50 restauracjach, choć jak sami mówią, w kolejnych dniach ta liczba będzie wzrastać.

Z miłości do jedzenia

Foodsi to polska platforma, działająca na rynku od ponad roku, dzięki której każdy może aktywnie włączyć się w walkę z marnowaniem żywności na co dzień. Stworzyło ją dwóch przyjaciół, którzy podczas studiów i pracy w restauracjach zaobserwowali problem marnowanej żywności. Ich apka została ciepło przyjęta i pobrano ją ponad 130 000 razy. Idea jest prosta – restauracje, sklepy czy piekarnie wyprzedają jedzenie, którego nie udało im się sprzedać w ciągu dnia. Warto podkreślić, że jest to świeże jedzenie, które kolejnego dnia nie będzie zdatne do sprzedaży, a dziś wciąż jest pyszne. Użytkownicy aplikacji otrzymują je nawet 70% taniej. Dzięki takiemu układowi wszyscy wygrywają – lokal zyskuje nowych klientów i ogranicza straty. Użytkownicy mogą cieszyć się pysznym jedzeniem w niskiej cenie, a tym samym wszyscy wspólnie pomagają środowisku.

Kraków w walce przeciw marnowaniu

Ponad 50 miejsc w Krakowie rozpoczęło z Foodsi walkę z marnowaniem żywności. Wśród lokali, które dołączyły do platformy znalazły się już m.in. sieć restauracji Olimp, Deli Pizza, Starka, METAFORMA Cafe, Coctail-bar Cukiernia „Czarodziej”, Galeria Tortów Artystycznych, Turlaj Klopsa Food Truck, Bronowicka Spiżarnia, Piekarnia Mojego Taty, Urban Coffee. Paczki szybko znikają, a autorzy proszą o cierpliwość. W najbliższych dniach pojawi się więcej ofert miejsc, które chcą z Foodsi ratować jedzenie.

W Krakowie idea niemarnowania nie jest obca – od wielu lat na terenie miasta działają Banki Żywności i Caritas, później dołączył również Foodsharing i ich lodówki społeczne, pojawiły się różne grupy zero-wastowe i inne rozwiązania. Tak silna w walce z marnowaniem społeczność na pewno z radością przyjmie aplikację działającą już z powodzeniem w kilku największych polskich miastach.

Jeśli chcesz spróbować czegoś nowego; martwi Cię ilość wyrzucanego jedzenia w Twoim mieście i chcesz coś z tym zrobić; chętnie poznajesz nowe miejsca i kupujesz lokalnie albo po prostu lubisz promocje i niespodzianki – Foodsi to apka, którą warto mieć!

Jeśli Ty również chcesz spróbować swoich sił w walce z marnowaniem jedzenia, aplikację możesz pobrać tu:
iOS
Android

Zobacz także