Pomniki przyrody zniszczone przez sobotnią burze

Sobotnia burza nie oszczędziła drzew, które wpisane są na listę krakowskich pomników przyrody.  Na liście znajduje się 358 drzew, z których niektóre maja po kilkaset lat. Już teraz wiadomo, ze lista w tym roku będzie krótsza.

Urząd miasta od soboty przeprowadza wizje lokalne aby ocenić stan drzew i zniszczeń po burzy – Po wczorajszej wizji w terenie, wiemy że ucierpiała większość lip tworzących aleję pomnikową, która prowadzi do klasztoru Benedyktynów w Tyńcu. Drzewa w większości miały około 250-300 lat – informuje urząd. 

To niestety nie jedyne zniszczenia drzew wpisanych na listę pomników przyrody.

 – Do Wydziału Kształtowania Środowiska wpłynęła także informacja o zniszczonym pomniku przyrody przy ul. Czackiego. To także lipa drobnolistna. Liczba strat niestety może okazać się większa, ponieważ nadal do urzędu spływają informacje od mieszkańców – czytamy w komunikacie miasta.

Jak zaznacza magistrat, wszystkie ewentualne prace zabezpieczające związane z aleją pomnikową w Tyńcu „z uwagi na wartość historyczną, przyrodniczą oraz ochronę pomnikową alei, a także ze względów bezpieczeństwa wszelkie prace oraz dalsze postępowania w sprawie będą wykonywane stopniowo, po konsultacjach z właściwymi instytucjami oraz specjalistami”

W przypadku pomników przyrody, które znajdują się w obszarze, które są parkami lub terenami miejskimi, straty inwentaryzuje Zarząd Zieleni Miejskiej, natomiast z terenów znajdujących się na prywatnych działkach szkody zgłaszają mieszkańcy lub właściciele nieruchomości.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie