Powstaje nowy przystanek kolejowy obok kąpieliska w Przylasku Rusieckim (ZDJĘCIA)

Trwa budowa nowego przystanku PKP w okolicy Przylasku Rusieckiego. Jak zapewniają  kolejarze perony zlokalizowane obok popularnego kąpieliska w lecie będą służyć amatorom letniego wypoczynku, a przez cały roku okolicznym mieszkańcom, w szybkim dojeździe do centrum Krakowa. 

Popularne miejsce kąpieli i wędkowania zostało nazwane przez mieszkańców miasta „krakowskimi Malediwami”. Największy z akwenów przeszedł gruntowną przebudowę. W jego pobliżu wybudowano parkingi, place zabaw, boiska do piłki plażowej, a nawet wypożyczalnie sprzętu wodnego. Powstały też pomosty, które w sumie mają prawie kilometr długości.

Sezon kąpielowy w Przylasku Rusieckim rozpoczął się już 1 czerwca. Niestety, na wszystkich odwiedzających czeka niemiła niespodzianka. Z powodu awarii budynku socjalnego, do odwołania, trzeba będzie korzystać z toalet tymczasowych. Więcej o tym pisaliśmy tutaj: 

Rusza sezon kąpielowy w Przylasku Rusieckim. Toi-toie zamiast nowych toalet

Przystanek Kraków Kościelniki będzie zlokalizowany w sąsiedztwie skrzyżowania ul. Igołomskiej i ul. Czeczeńskiej. W ramach inwestycji wybudowane będą dwa dwustumetrowe perony, wyposażone w system nagłośnienia, wiaty, ławki i tablice informacyjne. Linia kolejowa w tym miejscu przebiega nasypem, dlatego wykonawcy prac wybudują także bezpieczne dojścia do peronów. Ułatwieniem dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się będą pochylnie. Przy peronach i chodnikach zainstalowane będzie energooszczędne oświetlenie w technologii LED.

fot. PKP PLK SA 

Trzy kilometry na południe od przystanku Kraków Kościelniki powstaje przystanek Kraków Przylasek. Będą na nim dwa perony w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Rzepakowej. Będą do nich prowadzić ciągi komunikacyjne i ścieżki naprowadzające dla osób niewidomych i niedowidzących. Przystanek zlokalizowany będzie niedaleko Przylasku Rusieckiego – coraz popularniejszego miejsca letniego wypoczynku. Dzięki niemu zwiększy się dostęp do kolei dla mieszkańców wschodniej części Nowej Huty, a krakowianie chcący wypocząć nad wodą zyskają możliwość szybkiego dojazdu pociągiem.

Trwa budowa nowego przystanku PKP w Nowej Hucie (ZDJĘCIA)

Prace budowlane w obu lokalizacjach PLK S.A. planują zakończyć w 2024 roku. W podobnym terminie zakończy się budowa przystanku Kraków Piastów.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie