Powstanie pierwszy w Krakowie ogród społeczny parcelowy dla miejskich ogrodników

W Krakowie powstanie pierwszy ogród społeczny parcelowy. To kolejny krok w rozwoju ogrodnictwa miejskiego. Od kilku lat w naszym mieście sukcesywnie powstają i funkcjonują już ogrody społeczne prowadzone przez mieszkańców.

Kraków jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził regulacje dotycząca zakładania i funkcjonowania ogrodów społecznych. Jak czytamy na stronie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie ogrody społeczne funkcjonują już w 18 lokalizacjach. Te oddolne inicjatywy wspierane są przez miasto począwszy od bezpłatnego użyczenia terenu, po pomoc w postaci narzędzi, czy organizację warsztatów. W takim przedsięwzięciu może wziąć udział każdy poprzez dołączenie do istniejących ogrodów, bądź stworzenie nowego, nad którego opiekę sprawować będzie zaangażowana w ten cel społeczność. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie urzędu www.zzm.krakow.pl w zakładce Współdziałanie –Ogrody Społeczne.

Jak wskazują urzędnicy idea ogrodnictwa miejskiego rozwijana jest od kilku lat poprzez udział w wielu projektach unijnych, dających możliwość szkoleń, nauki i dzielenia doświadczeń z innymi miastami Europy. Jednym z ostatnich projektów w jakie zaangażowany jest Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jest projekt CoFarm4Cities. Jak czytamy na stronie urzędu „miasta Europy Środkowej są świadkami rosnącej presji rynkowej na użytkowanie gruntów na cele mieszkaniowe w związku z postępującą urbanizacją, zwłaszcza na podmiejskich obszarach rolniczych. Skutkuje to utratą różnorodności biologicznej, zagraża żyzności gruntów oraz systemom żywnościowym. (…) Dostrzegając społeczno-ekonomiczne i środowiskowe korzyści płynące z rolnictwa miejskiego partnerzy projektu postanowili wspólnie znaleźć przyjazne dla środowiska rozwiązanie ograniczające niekontrolowane rozlewanie się miast, które wspierałoby jednocześnie bardziej zrównoważony system żywnościowy.

W ramach projektu w Krakowie realizowane będzie działania polegające na stworzeniu ogrodu społecznego parcelowego. Jest to połączenie idei ogrodu społecznego z ogrodami działkowymi. W dniu 5 grudnia w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami podczas którego proponowane i omawiane były rozwiązania na funkcjonowanie takiego miejsca. Projektowane jest ono przy ul. Orlej. Działka w pobliżu Lasu Wolskiego podzielona zostanie mniejsze poletka, parcele, które mieszkańcy będą mogli wynajmować za symboliczną opłatą. Wspólna dla wszystkich ogrodników będzie infrastruktura taka jak narzędzia, woda, strefa rekreacyjna, czy miejsce ze stołem warsztatowym do przygotowania plonów, wykonywania rozsad itp.

Na stronie ZZM można przeczytać – wszystko to jest wspólne, a koszty eksploatacji pokrywane są z opłat użytkujących rabaty ogrodników. Ogrodnicy razem troszczą się też o przestrzenie wspólne oraz współdecydują o kluczowych kwestiach. Pieczę nad całością przedsięwzięcia i późniejszą obsługą ogrodników przejmie wyłoniony wśród organizacji pozarządowych operator. Jego zadaniem będzie również realizowanie celów edukacyjnych dotyczących miejskich upraw. Dzięki udziałowi w projekcie wynajem parceli pozostanie dla użytkowników bezpłatny do marca 2026 r. Pomysł na realizację ogrodu społecznego parcelowego zaczerpnięty został z krajów Europy Południowej, gdzie jest on najczęstszym modelem ogrodnictwa miejskiego. Na działce przy ul. Orlej już w tym momencie rosną drzewa owocowe takie jak jabłonie, czy śliwy. Całość planowanej infrastruktury tj. domek narzędziowy, układ rabat, strefa rekreacyjna, przyłącz wody, ogrodzenie i inne, zrealizowane zostaną w ramach działań pilotażowych projektu „CoFarm4Cities”.

Jak dowiedzieliśmy się od urzędników Zarządu Zieleni Miejskiej w momencie opracowania wstępnego projektu miejsca, planowane jest kolejne spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi wynajęciem parceli w ogrodzie.

Najnowsze

Co w Krakowie