Premetro będzie budowane! Pierwszy krok w stronę rozpoczęcia inwestycji

Musisz przeczytać

Premetro w Krakowie będzie budowane. Miasto robi pierwszy krok w kierunku realizacji tej inwestycji. Właśnie został; ogłoszony przetarg na uzyskanie decyzji środowiskowej, zatwierdzającej przebieg premetra na pierwszym odcinku. Kolejny krok to pozwolenia na budowę i… budowa.

Zaledwie w środę Rada Miasta dyskutowała o premetrze. I większość radnych skrytykowała pomysł budowy premetra argumentując, że to tramwaj podziemny (użyto nawet sformułowania kaczka dziwaczka”), a mieszkańcy w referendum sprzed kilku lat opowiedzieli się przecież za metrem. Nieliczni bronili koncepcji premetra tłumacząc, że miasta nie stać na metro. Przedstawiciele prezydenta i urzędnicy tłumaczyli, że premetro to najlepsze rozwiązanie.

Okazuje się, że zaledwie dzień po sesji Rady Miasta Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji dla pierwszego etapu wariantu “Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie”. Chodzi o premetro na odcinku od ulicy Piastowskiej do ronda Generała Maczka. Jego realizacja przewidziana jest na lata 2024-2033. Koszty to kilka miliardów złotych. Cała trasa premetra będzie mieć 22 km długości i 32 przystanki. Na odcinku centralnym planowany jest 6-kilometrowy tunelu z 7 przystankami podziemnymi.

Przedmiotem obecnego zamówienia jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji pierwszego etapu wariantu rekomendowanego w „Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie” wraz ze złożeniem wniosku nadanie tej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Wykonawca zobowiązany będzie też do sporządzenia Raportu o oddziaływaniu na środowisko dla tej inwestycji, o ile obowiązek sporządzenia takiego raportu nałoży Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Ale konieczność sporządzenia takiego raportu jest praktycznie przesądzona dla tak znaczącej inwestycji.

Na wykonanie zlecenia zwycięzca przetargu będzie miał 19 miesięcy. A więc za niespełna dwa lata powinna być decyzja zatwierdzająca przebieg pierwszego odcinka premetra.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

3 KOMENTARZE

3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca