Prezydent Krakowa będzie miał pomnik!

Kraków wzbogaci się o kolejny pomnik! Tym razem rzeźbą uhonorowany zostanie Juliusz Leo, były prezydent miasta. Za dwa lata minie 100 lat od jego śmierci i wtedy też pomnik miałby zostać odsłonięty. Uchwałę w tej sprawie zainicjowali radni Platformy Obywatelskiej.

Grób Juliusza Leo na Cmentarzu Rakowickim / fot. Pablo000
Grób Juliusza Leo na Cmentarzu Rakowickim / fot. Pablo000

Juliusz Leo był jednym z twórców tak zwanego Wielkiego Krakowa, czyli  przyłączenia 14 nowych dzielnic i powiększenie w ten sposób obszaru miasta z 7 do 47 km kwadratowych. Ponadto sfinalizował wykupienie Wawelu od Austriaków, uregulował brzegi Wisły, czy rozbudował sieć komunikacyjną o nowe linie tramwajowe.

– Leo, jako jeden z największych prezydentów w historii naszego miasta, do tej pory nie został godnie uhonorowany – mówi nam radny Andrzej Hawranek, jeden z pomysłodawców budowy pomnika.

Były prezydent Krakowa pochowany jest w grobowcu ufundowanym przez Radę Miasta Krakowa na Cmentarzu Rakowickim. Jego imię nosi także jedna z krakowskich ulic oraz największa polana w Lesie Wolskim. O tym, gdzie stanie pomnik, mają zdecydować mieszkańcy podczas konsultacji społecznych.

(ip)

fot. Jan Lorek

Najnowsze

Co w Krakowie