Prezydent Krakowa powołał zespół ds. Rozwoju Infrastruktury Rowerowej. Na jego czele stanął Łukasz Franek

10 lipca  Aleksander Miszalski wydał zarządzenie o powołaniu Zespołu Zadaniowego ds. Kierunku Rozwoju Infrastruktury Rowerowej Miasta Krakowa. Na czele nowo utworzonego zespołu stanął Łukasz Franek, obecny Dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie. Funkcję zastępcy przewodniczącego objął Łukasz Gryga, Dyrektor Centrum Zarządzania Ruchem ZTP.

Zespół Zadaniowy będzie odpowiedzialny za szereg kluczowych zadań mających na celu rozwój i usprawnienie infrastruktury rowerowej w Krakowie. „Głównym celem zespołu jest wykonanie diagnozy stanu obecnej infrastruktury rowerowej oraz wyznaczenie kierunków jej rozwoju – czytamy w zarządzeniu prezydenta Miszalskiego. 

Zespół opracuje listę rankingową inwestycji, które obejmą nie tylko infrastrukturę użytkową, ale również rekreacyjną. Priorytetem ma być zapewnienie ciągłości infrastruktury rowerowej na terenie całego miasta. Dodatkowo, zespół zajmie się tworzeniem listy nieruchomości, które będą niezbędne do wykupu lub uregulowania ich stanu prawnego, co jest kluczowe dla realizacji inwestycji rowerowych.

Jednym z istotnych zadań zespołu będzie koordynacja projektów związanych z infrastrukturą rowerową, które są realizowane w ramach innych inwestycji miejskich.

Zespół będzie rekomendować również zadania uzupełniające, które poprawią spójność i funkcjonalność całego systemu rowerowego w Krakowie. W zakresie współpracy między różnymi jednostkami Urzędu Miasta oraz miejskimi jednostkami organizacyjnymi, zespół będzie pełnił rolę koordynatora, dbając o efektywność i skuteczność podejmowanych działań.

Aleksander Miszalski na zaprzysiężenie przyjechał rowerem. Odjechał już jako Prezydent Krakowa (ZDJĘCIA)

Monitorowanie postępów realizacji zadań oraz analiza systemów wypożyczalni rowerów to kolejne obowiązki zespołu Ponadto, zespół będzie inicjować działania mające na celu rozwój usług związanych z rowerami cargo, co stanowi nowoczesne rozwiązanie wspierające ekologiczny transport miejski.

W skład Zespołu weszli przedstawiciele różnych jednostek i organizacji miejskich. Wśród członków zespołu znaleźli się Maria Burnóg z Zarządu Zieleni Miejskiej, Sebastian Biernacki, Karolina Forczek i Radosław Bąk z Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu, Małgorzata Jedynak i Krystian Banet z Zarządu Transportu Publicznego, Mariusz Żurek z Wydziału Skarbu Miasta, Przemysław Czech z Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Katarzyna Pawlicka z Wydziału Kształtowania Środowiska, Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej, Magdalena Grzybek z Zarządu Inwestycji Miejskich, Agnieszka Jureczko-Knera z Zarządu Infrastruktury Sportowej, Marcin Dumnicki z organizacji Kraków Miastem Rowerów, Michał Pawelski z Krakowskiego Parku Rowerowego, Krzysztof Dąbrowa ze Stowarzyszenia Lepszy Kraków, Jarosław Tarański z Velo Małopolska oraz Marek Kowalik ze Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.

Prace Zespołu będzie nadzorował przez wiceprezydent Krakowa  Stanisława Mazura. Zespół rozpoczął swoje prace z zeszłym tygodniu, a spotkania będą odbywać się co najmniej raz na pół roku. 

W ramach zespołu mogą powstawać grupy zadaniowe wyodrębnione do realizacji konkretnych celów. Na zakończenie każdego roku, do 31 grudnia, przewodniczący zespołu przedłoży sprawozdanie z prac zespołu Prezydentowi Miasta Krakowa.

Koparki i barierki na moście Grunwaldzkim. Jeden pas ruchu zamknięty na stałe (ZDJĘCIA)

Najnowsze

Co w Krakowie