Protest przeciwko „dewastacji” Zakrzówka. Chcą zmiany projektu budowy kąpieliska

Około 150 osób wzięło udział w proteście, który odbył się przed Urzędem Miasta Krakowa w środę 26 lutego 2020. Pikietujący ubrani byli w skrzydła motyli i trzymali w rękach tabliczki z hasłami na rzecz ograniczenia planów zagospodarowania Zakrzówka. Złożyli też petycję z postulatami, którą podpisało ponad 4 tys. osób.

Organizatorem pikiety byli aktywiści z „Akcji ratunkowej dla Krakowa”. Protestujący domagali się zaprzestania prowadzonych prac na Zakrzówku, zmiany projektu budowy kąpieliska i ograniczenia się do zagospodarowania tylko dużego zbiornika.

 

Kąpielisko na Zakrzówku powstaje w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt został wskazany przez mieszkańców pięć lat temu, teraz za jego zrealizowanie odpowiada Zarząd Zieleni Miejskiej.

Kontrowersje wzbudziło niedawne obłożenie zboczy zbiornika siatką. Ma to zabezpieczać zbocza przed osuwaniem się i odpadaniem odłamków skalnych. Zarząd Zieleni Miejskiej uznał, że siatka jest niezbędna do bezpiecznego prowadzenia robót i użytkowania kąpieliska.

Zakrzówek - protest
Fot. Grzegorz Skowron

Przeciwnicy siatki nie poprzestają na postulacie o jej demontaż. Domagają się zmian ograniczających projekt do budowy jednego kąpieliska na dużym zbiorniku, dostępnego dla wszystkich. Obecne plany zakładają powstanie kąpieliska dla mieszkańców na małym zbiorniku oraz centrum sportów wodnych na dużym. Aktywiści skupieni wokół „Akcji ratunkowej dla Krakowa” żądają wstrzymania wszelkich prac na Zakrzówku do czasu dokonania zmian w projektach.

Fot. Grzegorz Skowron

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie