Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Nawet pół roku opóźnienia

Nie takich informacji oczekiwali  kierowcy, pasażerowie komunikacji miejskiej oraz mieszkańców okolic ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Przebudowa tych ulic napotkała na poważne opóźnienia. Remont ulicy Kościuszki może potrwać aż o pół roku dłużej niż planowano. Wykonawca jednak zapewnia, że ulica Zwierzyniecka zostanie otwarta zgodnie z terminem, czyli pod koniec sierpnia. Od 22 czerwca na skrzyżowaniu Alei Trzech Wieszczów, Kościuszki i Zwierzynieckiej pojawią się jednak dodatkowe utrudnienia.

Informacje o opóźnieniach przekazali w poniedziałek wiceprezydenci Stanisław Kracik i Stanisław Mazur oraz Wiesław Nowak, prezes firmy ZUE, wykonawcy inwestycji. Stanisław Kracik tłumaczył, że główną przyczyną opóźnień jest niewystarczające przygotowanie do remontu. Przykładem jest most na Rudawie, który wymaga rozbiórki, choć nie było to uwzględnione w dokumentacji. Wiesław Nowak dodał, że problem stanowiły także niepodłączone do kanalizacji rynny z około 100 posesji. Każde takie podłączenie wymagało jednej dniówki pracy.

Mimo tych trudności, ulica Zwierzyniecka wraz ze skrętem w Aleje Trzech Wieszczów ma być oddana do użytku z końcem sierpnia. Od 22 czerwca kierowcy muszą jednak liczyć się z dodatkowymi utrudnieniami na tym skrzyżowaniu, związanymi z wymianą torowiska na drugiej jego części. Aleje zostaną ponownie zwężone do jednego pasa ruchu, a takie utrudnienia potrwają do końca wakacji.

Stanisław Kracik zaznaczył, że opóźnienia na Zwierzynieckiej mogą wynieść około pół roku, choć możliwe jest skrócenie tego czasu do 4,5 miesiąca. Dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców każdy tydzień ma ogromne znaczenie. Tramwaje na Salwator powrócą dopiero w przyszłym roku. Przebudowa skrzyżowania od strony ulicy Kościuszki rozpocznie się 22 czerwca i ma potrwać do końca wakacji, choć termin ten zależy od warunków pogodowych.

Organizacja ruchu będzie wyglądać inaczej niż dotychczas – nie będzie potrzebna przełączka i przejazd na drugą nitkę Alei. Wykonawca skorzysta z gotowej części skrzyżowania, ale ruch i tak będzie odbywał się tylko jednym pasem w każdą stronę. Szczegóły organizacji ruchu zostaną podane w późniejszym terminie.

Zmiany obejmą także skrzyżowanie przy pętli tramwajowej. Na czas wakacji powróci tam ruch jednokierunkowy – tylko od ul. Królowej Jadwigi do ul. Księcia Józefa. Jest to konieczne ze względu na pozostałe prace na skrzyżowaniu.

Ulica Zwierzyniecka ma zostać całkowicie oddana do ruchu przed 1 września. Wiesław Nowak zapowiada, że firma dołoży wszelkich starań, aby zakończyć prace na czas, etapowo otwierając poszczególne odcinki ulicy. Gorzej wygląda sytuacja z pozostałą częścią inwestycji – zgodnie z aneksem do umowy, aktualny termin zakończenia prac to 16 grudnia. Wiceprezydent Stanisław Kracik mówił o możliwości półrocznego opóźnienia, co oznaczałoby zakończenie prac w lutym. Zarówno urzędnicy, jak i wykonawca dążą jednak do zakończenia inwestycji w tym roku.

Opóźnienia są uciążliwe dla wszystkich użytkowników przebudowywanych ulic, a największy problem stanowią dla lokalnych przedsiębiorców. Miasto posiada osiem lokali w obrębie tych ulic, a właściciele pięciu z nich wystąpili o obniżenie czynszu, co zostało przyznane. Wiceprezydent Stanisław Mazur zaznaczył, że miasto będzie szukać dodatkowych narzędzi pomocy dla małych firm, które mają trudności z konkurowaniem na rynku.

Podczas konferencji prasowej wiceprezydent Stanisław Kracik ostro skomentował dotychczasowe postępy przebudowy. Wskazał na liczne błędy projektanta, takie jak brak uwzględnienia konieczności rozbiórki mostu na Rudawie czy potrzeby stworzenia bypassu wodociągu. Wiesław Nowak zaznaczył, że wiele problemów ujawniło się podczas prac rozbiórkowych, co wydłużyło czas realizacji. Przykładem nieplanowanych prac było podłączenie spustów rynien przy kamienicach do kanalizacji.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie