Przed pasami nie będzie napisów „Odłóż telefon i żyj”. Powód? „Mogą rozleniwić pieszych”

Musisz przeczytać

W Krakowie przed przejściami dla pieszych nie pojawią się napisy ostrzegające „Odłóż telefon i żyj”. Takie są np. w Sopocie czy na Śląsku. O ich malowanie w Krakowie zapytał w interpelacji radny Łukasz Gibała. Odpowiedź nie postawia złudzeń – takich napisów w Krakowie nie będzie. Według urzędników takie rozwiązanie może „spowodować rozleniwienie pieszych z konieczności myślenia”.

„Coraz więcej polskich miast angażuje się w akcję malowania na chodnikach przed przejściami dla pieszych ostrzeżeń o treści „Odłóż telefon i żyj!”. Mają one na celu zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakim jest korzystanie z telefonów komórkowych czy innych urządzeń mobilnych podczas przechodzenia przez jezdnię i tym samym poprawę bezpieczeństwa pieszych. Zwracam się więc z prośbą o rozważenie możliwości wymalowania wspomnianych ostrzeżeń również przed przejściami dla pieszych w Krakowie” – czytamy w interpelacji radnego Łukasz Gibały, przewodniczącego klubu Kraków dla Mieszkańców.

Już wiadomo, że napisów ostrzegawczych przed przejściami dla pieszych w Krakowie nie będzie. „Zastosowanie zaproponowanego rozwiązania może spowodować „rozleniwienie” pieszych z konieczności myślenia i przynieść zupełnie odwrotny skutek przy przekraczaniu przejść dla pieszych, gdzie tego napisu nie będzie” – tłumaczą urzędnicy w odpowiedzi na zapytanie radnego. I twierdzą, że jedynym rozwiązaniem jest edukacja pokazująca zagrożenia wynikające z nieostrożnego zachowania.

Jak wynika z raportu „Badania zachowań pieszych i relacji pieszy-kierowca wrzesień – grudzień 2018 r.” (Instytut Transportu Drogowego), 5 proc. pieszych przechodząc przez jezdnię rozmawia przez telefon komórkowy, 1 proc. pisze wiadomości tekstowe, 1 proc. słucha muzyki.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca