Przeszczep płuc uratował pacjenta z koronawirusem ze Szpitala Uniwersyteckiego

To był zdrowy 50-latek, który nie cierpiał na żadne choroby współistniejące. Ale koronawirus zniszczył mu płuca. Pacjenta ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uratował przeszczep płuc wykonany w klinice w Zabrzu. O pierwszym w Polsce pacjencie, któremu po zachorowaniu na COVID-19 transplantacja ratuje życie, poinformowały „Fakty” TVN.

„Nie jest seniorem i nie chorował, ale koronawirus uderzył w niego z całą zajadłością. Zaatakował płuca i zniszczył je tak, że jedynym wyjściem był przeszczep. Pierwszy w Polsce pacjent, któremu po zachorowaniu na COVID-19 transplantacja ratuje życie, dochodzi do siebie w klinice w Zabrzu” – podały „Fakty” TVN.

"Ten przypadek pokazuje, że my musimy jednak wszyscy bardzo uważać, bo nawet młodym, zdrowym osobom ta choroba może uszkadza płuca w sposób nieodwracalny i czasami dramatyczny".

Posted by Marek Nowicki, TVN on Wednesday, August 19, 2020

50-letni mężczyzna został najpierw podłączony do urządzenia ECMO w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, bo respirator już nie pomagał. „Lekarze przecierali oczy. Na prześwietleniu tam, gdzie zazwyczaj są płuca, świeciła tylko biała plama” – relacjonował dziennikarz Marek Nowicki.

– Ten przypadek pokazuje, że my musimy jednak wszyscy bardzo uważać, bo nawet młodym, zdrowym osobom ta choroba może uszkadza płuca w sposób nieodwracalny i czasami dramatyczny – mówił w „Faktach” doktor habilitowany Marek Ochman, transplantolog i pulmonolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

To tam dokonano przeszczepu płuc. – Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że taka transplantacja się udała. Chory powoli wraca do zdrowia. Mam taką nadzieję, że za jakiś czas podzielimy się z państwem szczegółami dotyczącymi stanu zdrowia tego chorego, jak będzie wychodził do domu – powiedział w TVN doktor Ochman.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie