Rada Miasta Krakowa. Czym zajmą się radni na nadzwyczajnej sesji?

Musisz przeczytać

Przyszłość Młodzieżowych Domów Kultury oraz szkolnych ośrodków sportowych, funkcjonowanie strefy płatnego parkowania nie tylko w czasie epidemii koronawirusa, ale w dalszej przyszłości, zasady finansowania przedszkoli i żłobków – to główne tematy nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Krakowa.

Radni zbiorą się w środę 29 kwietnia w kilku salach Urzędu Miasta Krakowa. Obrady rozpoczną się o godz. 10. Sesja będzie transmitowana w internecie.

Co z MDK-ami?

Najwięcej emocji wzbudzą projekty dotyczące likwidacji wszystkich Młodzieżowych Domów Kultury i zastąpienia ich filiami miejskich ośrodków kultury. Prezydent Jacek Majchrowski w czwartkowym wywiadzie internetowym podkreślał, że słowo likwidacja zostało użyte, bo taka jest formuła prawna, ale w rzeczywistości będą to przekształcenia. – Nikt nie straci z tego powodu pracy – zapewniał. Ale też zaznaczył, że pracownicy MDK-ów będą zatrudniani na podstawie kodeksu pracy, a nie – jak do tej pory – Karty Nauczyciela.

Młodzieżowe Domy Kultury do likwidacji? Nie do końca. Ale pomysł budzi kontrowersje

Na środowej sesji odbędzie się jedynie debata nad projektami dotyczącymi 11 MDK-ów. Głosowanie możliwe będzie na jednej z następnych sesji.

Tak samo będzie w sprawie projektu likwidacji 3 szkolnych ośrodków sportowych i zastąpienie ich jedną instytucją. Radni będą o tym dyskutować,głosowanie zostanie przeprowadzone na jednej z kolejnych sesji.

Radni zajmą się także strefą płatnego parkowania. Jedną z decyzji będzie zatwierdzenie dotychczasowych działań miasta, m.in. rezygnacji z opłat w czasie epidemii. Drugi projekt dotyczy wydłużenia konsultacji społecznych w sprawie poszerzenia strefy płatnego parkowania.

Dodatkowe dotacje i mniejsze dotacje

Kolejny projekt dotyczy ustalenia dodatkowej, jednorazowej dotacji dla podmiotów prowadzących żłobek i klub dziecięcy. Jeśli radni poprą prezydencką inicjatywę, niepubliczne instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 dostaną 300 zł na dziecko. Dotacja wypłacona zostanie w terminie do 15 czerwca 2020 roku. Placówki nie będą musiały obniża opłat ponoszonych przez rodziców.

Zupełnie w innym kierunku idzie projekt uchwały o odstąpieniu z dniem 1 czerwca 2020 r. od fakultatywnego dotowania publicznych placówek wychowania przedszkolnego na poziomie wyższym od ustawowego. Przez to miasto zaoszczędzi w ciągu 7 miesięcy ok. 8,8 mln zł. Ale niepubliczne placówki dostaną mniejsze dotacje. Zgodnie z obecnie obowiązującą uchwałą niepubliczne przedszkola dostają 869,35 zł miesięcznie na jedno dziecko zamiast gwarantowanych 767,07 zł. Niepubliczne szkoły podstawowe otrzymują 502,37 zł miesięcznie na jedno dziecko zamiast 443,27 zł. A niepubliczne punkty przedszkolne – 664,79 zł miesięcznie na jedno dziecko zamiast 409,10 zł. Jeśli radni przegłosują prezydencki projekt, od czerwca miasto będzie wypłacać niższe stawki.

Projekt porządku obrad na 29 kwietnia i wszystkie projekty uchwał dostępne są na stronie https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=103304&sub=porzadek_obrad

GS

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa – radni będą w kilku salach, w maseczkach i rękawiczkach

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca