Rada Miasta Krakowa kontra wojewoda małopolski. Kolejne skargi do sądu na rozstrzygnięcia nadzorcze

Rada Miasta Krakowa / fot. KRKnews

Rada Miasta Krakowa będzie skarżyć kolejne trzy rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody małopolskiego Piotra Ćwika. Tym razem chodzi o zakwestionowanie uchwał kierunkowych dotyczących zakazu wjazdu ciężarówek na Prądnik Biały, utworzenia Parku Centralnego i przydrożnych ogrodów deszczowych.

Projekty uchwał w sprawie skierowania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skarg na rozstrzygnięcia nadzorcze wojewody małopolskiego Piotra Ćwika przygotował przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec. Uchwały zostaną przegłosowane na sesji, która odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Kolejne skargi na działania wojewody pojawiają się po kilka dni po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję Piotra Ćwika, który wyrzucił do kosza uchwałę w sprawie edukacji seksualnej w szkołach. Wojewoda twierdził, że radni przekroczyli swoje kompetencje i nie mieli prawa wydawać konkretnych poleceń prezydentowi, by ten przygotował program profilaktyki seksualnej wśród nastolatek. Sąd był jednak innego zdania i orzekł, że radni mogli zobowiązać prezydenta do podjęcia wszelkich możliwych działań w zakresie profilaktyki ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową.

Radni pójdą więc za ciosem i będą walczyć w sądzie o kolejne swoje uchwały. Ale to wcale nie oznacza, że mają wygraną w kieszeni. Pod koniec ubiegłego roku ten sam Wojewódzki Sąd Administracyjny w dwóch podobnych sprawach (uchwał kierunkowych dotyczących burmistrza nocnego i ułatwienia niepełnosprawnym dostępu do świadczeń medycznych) stanął po stronie wojewody małopolskiego i oddalił skargi Rady Miasta.

Tak samo było w styczniu tego roku, kiedy została podtrzymana decyzja wojewody o uchyleniu ubiegłorocznej uchwały zobowiązującej prezydenta do znalezienia sposobu, by wypłacić nauczycielom pełne pensje, które zostały obcięte z powodu strajku.

Grzegorz Skowron

Jak zaczął się spór Rady Miasta z wojewodą małopolskim

Jaśkowiec wypowiada wojnę wojewodzie! Czy spotkają się w sądzie?!

Zobacz także