Radny Łukasz Gibała odcina się od podatku od deszczówki

Musisz przeczytać

Podatek Gibały – tak radni popierający prezydenta nazywają podatek od deszczówki, który może być wprowadzony w Krakowie. Oficjalnie projekt uchwały firmuje Komisja Kształtowania Środowiska, ale zgłosili go radni klubu Kraków dla Mieszkańców, którego liderem jest Łukasz Gibała. On sam podkreśla, że nie jest autorem tego projektu i apeluje, by nie używać sfomułowania „podatek Gibały”, bo to nieprawda.

Na środowej sesji (27 stycznia 2021) Rady Miasta po raz kolejny padło sformułowanie „podatek Gibały”. Kilka tygodni temu użył go radny Grzegorz Stawowy z Koalicji Obywatelskiej, w środę zrobił to Artur Buszek. Dyskusja dotyczyła zupełnie innego tematu, bo projekt uchwały w sprawie opłat za odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych ciągle jest przedmiotem konsultacji (te trwają do 29 stycznia).

Na słowa „podatek Gibały” zareagował lider klubu Kraków dla Mieszkańców. – Proszę nie używać tego sformułowania, nie ja jestem autorem tego projektu – apelował Łukasz Gibała.

Jego klubowy kolega Łukasz Maślona podkreślał, że to nie klub Kraków dla Mieszkańców jest autorem projektu w sprawie podatku od deszczówki. – To Komisja Kształtowania Środowiska, a za tym projektem głosowali także radni innych klubów – przypomniał radny Maślona. Ale inni radni przypominali z kolei, że na komisji projekt przedstawiali radni Krakowa dla Mieszkańców.

Projekt uchwały w sprawie opłat za odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych wkrótce trafi pod obrady całej rady. Za każdy metr utwardzonej powierzchni jej właściciel lub użytkownik będzie musiał uiścić opłatę roczną. Chodzi nie tylko o zabetonowane i wybrukowane podwórka. Ale też dachy. W uzasadnieniu do projektu uchwały można znaleźć przykładowe wyliczenia rocznych opłat. Np. za 1 ar to 350,3 zł. 1 ar to 100 m kw., czyli tyle zapłacić ktoś za dach na domu o wymiarach 10 na 10 metrów. Jak ktoś wybrukował lub zabetonował sobie jeszcze 2 ary działki na chodniki i dojazdy przy domu, to czeka go jeszcze 750 złotych i już w sumie – 1,1 tys. złotych.

Prezydent Jacek Majchrowski wydał negatywną opinię do projektu uchwały w sprawie opłat za odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca