Czy radni wprowadzą w Krakowie podatek od deszczówki? Tylko za mały dach – 350 złotych

Musisz przeczytać

Do 29 stycznia prowadzone będą konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały w sprawie opłat za odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych, w praktyce – podatku od deszczówki. Formalnie autorem projektu jest Komisja Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa, ale inicjatywa wyszła od radnych klubu Kraków dla Mieszkańców Łukasz Gibały. Prezydent Jacek Majchrowski jest przeciwny nowej opłacie. A ta wcale nie będzie mała – tylko za dach o wymiarach 10 na 10 metrów to 350 złotych rocznie. A płacić trzeba będzie także za betonowe i wybrukowane podwórka, place i drogi.

Co ciekawe – zwykle nowe opłaty albo podwyżki tych już istniejących proponuje prezydent miasta i jego urzędnicy. Radni zazwyczaj to krytykują i robią wszystko, by podwyżek nie było albo wymuszają na prezydencie zmniejszenie skali podwyżki. Tym razem mamy zupełnie inną sytuację – to niektórzy radni chcą prowadzenia opłaty za wody opadowe i roztopowe, a prezydent się na to nie zgadza.

Opłatę już nazwano podatkiem Gibały

Oficjalnie propozycja nowej opłaty wyszła z Komisji Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa. Ale inicjatywa jej wprowadzenia wyszła z klubu Kraków dla Mieszkańców, którego liderem jest Łukasz Gibała. Grzegorz Stawowy, radny Koalicji Obywatelskiej, na jednej z sesji publicznie nazwał nową opłatę „podatkiem Gibały”.

Co zakłada projekt uchwały? Za każdy metr utwardzonej powierzchni jej właściciel lub użytkownik będzie musiał uiścić opłatę roczną. Chodzi nie tylko o zabetonowane i wybrukowane podwórka. Ale też dachy.

Jak twierdzą autorzy projektu, dla osób fizycznych opłaty mają być znikomym obciążeniem. Ale przyznają, że spore wydatki czekają obiekty wielkopowierzchniowe – galerie handlowe, parkingi, place. Trzeba jednak pamiętać, że spółdzielnie mieszkaniowe zapłacą za drogi i parkingi, co też obciąży mieszkańców. Nowe koszty czekają też parafie – za duże dachy na kościołach i place przed świątyniami.

Wcale nie tak mało

W uzasadnieniu do projektu uchwały można znaleźć przykładowe wyliczenia rocznych opłat. Np. za 1 ar to 350,3 zł. 1 ar to 100 m kw., czyli tyle zapłacić ktoś za dach na domu o wymiarach 10 na 10 metrów. Jak ktoś wybrukował lub zabetonował sobie jeszcze 2 ary działki na chodniki i dojazdy przy domu, to czeka go jeszcze 750 złotych i już w sumie – 1,1 tys. złotych.

Za hektar zabetonowanej powierzchni (to działka 100 na 100 metrów) opłata roczna wyniesie już ponad 35 tys. złotych.

Opłata tylko dla niektórych?

Gdyby inicjatorem tego projektu był prezydent albo związany z nim klub w radzie, krakowianie musieliby obawiać się, że czeka ich nowy podatek. Ale wszystko wskazuje na to, że projekt nie uzyska poparcia większości w Radzie Miasta. Negatywnie do niego odnosi się sam prezydent Jacek Majchrowski.

W opinii do projektu komisji prezydent wskazuje kilka argumentów. Jednym z nich jest brak uzasadnienia dla przyjętej przez inicjatorów stawki. Prezydent zwraca tez uwagę, że opłata objęłaby także gminne ulice i place, co wymagałoby rezerwowania dodatkowych 12,3 mln zł dla Zarządu Dróg Miasta Krakowa. A płacić musiałaby także szkoły, jednostki kultury i ochrony zdrowia, urzędy.

I co najważniejsze – według prezydenta, opłatą za wody opadowe można by wprowadzać tylko tam, gdzie jest zamknięta, osobna kanalizacja deszczowa, oddzielona od kanalizacji sanitarnej. A taka obejmuje zaledwie 15 proc. obszaru miasta.

Możesz poprzeć. Albo zaprotestować

Możliwość wypowiedzenia się na temat nowej opłaty mają także krakowianie. Konsultacje społeczne właśnie się rozpoczęły i potrwają do 29 stycznia. W ramach konsultacji odbędzie się jedno otwarte spotkanie z mieszkańcami Krakowa.

Ze względu na panującą sytuację, spowodowaną rozprzestrzenianiem się COVID-19 spotkanie odbędzie się w formie online, na platformie ZOOM, 21 stycznia w godz. 17.30-19.30.
Spotkanie będzie transmitowane na profilu facebookowym jednostki Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. W czasie transmisji na Facebooku, każdy zainteresowany będzie miał możliwość zadawania pytań. W spotkaniu może wziąć udział ograniczona liczba mieszkańców. Konieczna jest rejestracja poprzez wysłanie wiadomości na adres e-mail: mwasiak@kegw.krakow.pl do 19 stycznia. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Dodatkowo odbędą się dyżury telefoniczne eksperta pod numerem telefonu 12 616 70 74, w dniach:
• 8 stycznia, w godzinach 17.00-19.00
• 22 stycznia, w godzinach 10.00-13.00

Projekt uchwały wraz z formularzem konsultacyjnym, stanowiskami Prezydenta Miasta Krakowa oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a także materiałami Komisji Kształtowania Środowiska można znaleźć na:
www.obywatelski.krakow.pl
• stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca