Najbardziej i najmniej zielone dzielnice Krakowa [ranking]

„Ranking zielonych dzielnic” – to najnowsze opracowanie Otodom i Heksagonu. Opracowanie uwzględnia także Kraków i jego dzielnice. Oceniając najbardziej i najmniej zielone dzielnice brano pod uwagę pokrycie terenu koronami drzew, wskaźnik roślinności, dostępność terenów zielonych oraz sumę tych kryteriów. Dodatkowo uwzględniono sondaż pokazujący odczucia mieszkańców dotyczące zieleni w najbliższym otoczeniu. Poniżej slajdy pokazujące, jak wypadły krakowskie dzielnice…

Pokrycie koronami drzew

Zdjęcie 1 z 6

Jak wynika z opracowania Otodom i Heksagonu, najbardziej zieloną dzielnicą w Krakowie jest Zwierzyniec. Najgorzej pod tym względem wypada Stare Miasto, a więc ścisłe centrum Krakowa.

W czołówce najbardziej zielonych dzielnic jest Nowa Huta (drugie miejsce) oraz Swoszowice (trzecie). Z kolei na podium najmniej zazielenionych dzielnic są Łagiewniki – Borek Fałęcki (drugie miejsce) oraz Podgórze (trzecia pozycja).

„Rola zieleni w miejscu, w którym żyjemy jest nieoceniona: zieleń w najbliższej okolicy pomaga w radzeniu sobie ze stresem, zadbaniu o zdrowie, zachęca do uprawiania sportu oraz stanowi przestrzeń do relaksu z bliskimi Co to jednak znaczy, że mieszkamy w zielonej okolicy? Czy świadczą o niej okoliczne parki? A może ilość trawników w przydomowych ogródkach lub ilość drzew na osiedlu? Otodom i specjaliści Heksagonu, instytucji zajmującej się m.in. geokonsultacjami i badaniami sektorowymi, wzięli pod lupę zieleń w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, by ustalić, gdzie powiedzenie “grać w zielone” nabiera nowego znaczenia” – argumentują autorzy rankingu.
Z całym raportem „Ranking zielonych dzielnic” można zapoznać się TUTAJ.

(GS, grafiki z „Rankingu zielonych dzielnic)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie