Remont buspasa na al. Słowackiego: Dlaczego tym razem prace nie będą prowadzone w nocy?

Już od jutra mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na utrudnienia związane z remontem fragmentu buspasa na al. Słowackiego. Nowa nawierzchnia asfaltowa pojawi się na jezdni prowadzącej w stronę Muzeum Narodowego, na odcinku między skrzyżowaniem z ul. Mazowiecką a siedzibą Radia Kraków. Jak zapowiada Zarząd Dróg Miasta Krakowa , prace będą prowadzone w ciągu dnia.

Jeszcze dwa lata temu, remonty na Alejach Trzech Wieszczów były realizowane nocami, aby zminimalizować uciążliwości dla kierowców i mieszkańców. Przykładem może być remont  alei Słowackiego w 2022 roku, gdzie odcinki od ul. Łobzowskiej do Lenartowicza, a następnie od Lenartowicza do Królewskiej, były naprawiane nocą. Wtedy to ZDMK argumentował, że nocne prace były prowadzone „dla wygody mieszkańców”. Podobnie było z remontem nawierzchni od ul. Prądnickiej do Mazowieckiej oraz od Mazowieckiej do Łobzowskiej, który również odbywał się w godzinach nocnych.

Dlaczego teraz prace będą w ciągu dnia? Zapytaliśmy ZDMK, dlaczego tym razem prace nie będą prowadzone nocą, jak miało to miejsce wcześniej. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że powodem jest bliskość zabudowy mieszkalnej. – „Ze względu na bliskość zabudowy mieszkaniowej, mając na uwadze art. 51 Kodeksu wykroczeń mówiący o zakłócaniu spoczynku nocnego hałasem, prace budowlane ze względu na swój charakter, będą prowadzone w porze dziennej” – przekazała redakcji KRKNews.pl miejska jednostka.

Prace realizowane będą od środy 12 czerwca do piątku 14 czerwca. W trakcie robót wprowadzone zostanie zwężenie jezdni do dwóch pasów. W tym czasie wymieniony zostanie asfalt na buspasie pomiędzy budynkami 30 a 36 (okolice skrzyżowania z ul. Mazowiecką ). Nowy asfalt pojawi się na jezdni w stronę Muzeum Narodowego

Rozpoczynający się jutro remont buspasa na al. Słowackiego wywołał wiele pytań i wątpliwości. Czy rzeczywiście zmieniły się warunki, które wcześniej pozwalały na prowadzenie prac nocą? Dlaczego teraz mieszkańcy i kierowcy muszą znosić dzienne utrudnienia? Te pytania będziemy zadawać urzędnikom, oczekując na wyjaśnienia, które pozwolą zrozumieć tę decyzję. Tymczasem kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej  powinni przygotować się na znaczne utrudnienia w ruchu w tym tygodniu. 

To nie pierwszy raz kiedy ZDMK zmienia zdanie odnośnie nocnych remontów. W zeszłym roku opisalismy problemy z wymianą nawierzchni na ulicy Opolskiej. Najpierw ZDMK zadeklarował prowadzenie prac w godzinach nocnych, później  zmienił zdanie i prace zostały zrealizowane w godzinach dziennych. 

Miały być prace nocne na ul. Opolskiej. Będą od godz. 7 do 15

Jarek Strzeboński 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie