Remont tej ulicy miał się zakończyć w grudniu ubiegłego roku. Końca nie widać

Trwa przebudowa ulicy Dekerta. Prace ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Spółka PKP LKA odpowiedzialna za jego przeprowadzenie zakładała, że zakończy się on do końca 2022 roku. Na przeszkodzie stanęły pozostałości historycznych instalacji i fragmentów murów, które robotnicy odkryli w trakcie wykopów. 

Prace w rejonie skrzyżowania ul. Romanowicza, Dekerta i Dąbrowskiego rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku. Kolejarze planowali poszerzyć jezdnie pod niedawno przebudowanym wiaduktem oraz wybudować szersze chodniki dla pieszych. Kilka tygodni po rozpoczęciu prac wykonawcy natrafili na fragmenty historycznych zabudowań. Część prac wstrzymano, a analizą znaleziska zajęli się archeolodzy. Wstępnie zakładano, że odkopano pozostałości murów jednego z fortów Twierdzy Kraków. 

Odkrycia archeologiczne nie wstrzymały całkowicie prac przy wiadukcie. Wykonawcy realizują te z nich, które nie naruszają znalezisk. Przypomnijmy, ze w jego trakcie przejazd ulicą Dekerta jest zamknięty. Jak zapewniają kolejarze z PKP PLK, prace archeologiczne dobiegają końca. Pomimo tego nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się remont

– Archeolodzy kończą odkrywanie historycznych instalacji i fragmentów murów. Znaleziska są skrupulatnie dokumentowane, a decyzję o ich dalszych losach podejmą służby konserwatorskie. Będziemy informować o zakończeniu budowy nowej drogi w tym miejscu tak szybko, jak to będzie możliwe – informuje PKP PLK. 

fot. PKP PLK

(JS)

 

Najnowsze

Co w Krakowie