Remonty torowisk w centrum miasta. Uważaj na zmiany w komunikacji tramwajowej

Fot. ZDMK

Dopiero w drugiej połowie sierpnia możliwe będzie puszczenie tramwajów na ul. Krakowską. Ale to nie jedyne miejsce w centrum Krakowa, gdzie prowadzony jest remont torowiska tramwajowego. Wokół Plant naprawianych jest kilka rozjazdów. Pasażerowie muszą uważać na ciągłe zmiany w komunikacji tramwajowej.

„Żadne inne torowiska w mieście nie są tak narażone na zużycie, jak te w obrębie pierwszej obwodnicy. Dotyczy to w szczególności węzłów rozjazdowych. Przejeżdża nimi najwięcej tramwajów, a tym samym szyny i rozjazdy są narażone na szybsze zużycie. Dlatego prace remontowe w tym rejonie są tak ważne” – tłumaczy Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Pasażerowie korzystający z tramwajów powinni więc uważać, bo każdego tygodnia roboty prowadzone są w innym miejscu.

Wokół Plant

Prace przy torowisku tramwajowym biegnącym wokół Plant przewidziane są w kilku miejscach.

W poniedziałek, 27 lipca zakończą się prace na węźle św. Gertrudy – Dominikańska, od strony Dominikańskiej. W tym samym dniu ruszą roboty związane z wymianą nawierzchni na skrzyżowaniu ulic Franciszkańskiej i Straszewskiego. „W tym miejscu odtworzona zostanie także uszkodzona betonowa płyta górna torowiska, dlatego roboty potrwają mniej więcej tydzień”- tłumaczą urzędnicy z ZDMK.

Od 27 lipca planowane jest przywrócenie ruchu tramwajowego na ul. Domikańskiej. Za to tramwaje przestaną kursować ul. Podwale. Bieżąće zmiany warto sprawdzać na http://ztp.krakow.pl/pasazer/.

Ale w obrębie Plant remontowane będą także kolejne rozjazdy. Węzły “UJ”, “Bagatela” oraz “Filharmonia” zostały zakwalifikowane do przebudowy. Chodzi o dostosowanie geometrii torowiska w tych miejscach do ruchu jednokierunkowego wokół pierwszej obwodnicy. Jak zapewnia ZDMK, wkrótce zostaną ogłoszone przetargi na opracowanie dokumentacji dla rozjazdów “UJ” oraz “Bagatela”.

W przyszły poniedziałek, 3 sierpnia rozpoczną się prace na na węźle “Poczta Główna” od strony Starowiślnej. W tym miejscu wymienione zostaną zwrotnice (2), krzyżownice (6) i szyny łukowe w kierunku św. Gertrudy oraz dodatkowo uszkodzone odcinki szyn w łukach torowych przed peronem przy Dietla. Prace potrwają do końca sierpnia.

Co z tą Krakowską

Termin zakończenia przebudowy ulicy Krakowskiej był już zmieniany kilka razy. Uruchomienie tramwajów w lipcu uniemożliwiło odkrycie archeologiczne po drugiej stronie Dietla oraz -jak tłumaczy ZDMK – „niedostateczne przygotowanie układu torowego”. – Jeśli nic nie pokrzyżuje planów wykonawcy, tramwaje oraz ruch pieszych na moście zostaną przywrócone w drugiej połowie sierpnia – zapewniają urzędnicy.

Obecnie trwają prace głównie w rejonie skrzyżowania z ul. Dietla oraz przy ul. Bożego Ciała. Pozostały do wykonania ostatnie płyty (wykonywane na mokro) – bez których, nie ma możliwości wznowienia ruchu tramwajowego. Na samym moście pozostały prace związane z  zabezpieczeniem antykorozyjnym (hydrofobizacja) przyczółków mostu.

Fot. krakow.pl

Choć ruch tramwajów na Krakowskiej ma wrócić w sierpniu, zakończenie całej inwestycji planowane jest we wrześniu.

Wykorzystując okres wyłączonego torowiska (w związku z przebudową ulicy Krakowskiej) wymieniona została również nawierzchnia stalowa na całym węźle Korona.

GS

Ile trzeba czekać na zwrot z inwestycji w mieszkanie?

Zobacz także