Rower elektryczny za 79 zł miesięcznie od miasta. „Być może trzeba będzie przeprowadzić losowanie”

Pod koniec sierpnia w Krakowie rozpocznie działalność miejska wypożyczalnia rowerów w systemie długoterminowym LajkBike. Zgodnie z przyjętym cennikiem, za jednoślad tradycyjny miesięcznie będzie trzeba zapłacić 29 zł, a za rower elektryczny – 79 zł z limitem 900 km na miesiąc. „Jeśli liczba chętnych będzie większa niż liczba rowerów, zostanie przeprowadzone losowanie” – mówi w rozmowie z KRKNews.pl Maciej Piotrkowski, reprezentujący Zarząd Transportu Publicznego.

W nowym systemie długoterminowym znajdzie się 500 rowerów tradycyjnych i 250 elektrycznych. Po opłaceniu abonamentu sprzęt będzie można wziąć do swojego miejsca zamieszkania i korzystać z niego przez co najmniej przez miesiąc, a maksymalnie przez trzy miesiące. Zgodnie z cennikiem przyjętym przez radę miasta podstawowy abonament miesięczny za rower tradycyjny wyniesie 29 zł, a za rower elektryczny 79 zł z zastrzeżeniem, że jego użytkownik przejedzie w ciągu miesiąca maksymalnie 900 km.

Przy przekroczeniu tego limitu opłata miesięczna wyniesie 499 zł. „Użytkownicy w ramach abonamentu otrzymają bezpłatny serwis w przypadkach usterek czy innych niezawinionych kłopotów z rowerem – tłumaczy Maciej Piotrkowski. Jak dodaje  limit kilometrowy został wprowadzony, aby rowery elektryczne były wykorzystywane wyłącznie jako prywatny transport do pracy czy szkoły, a nie służyły jako sprzęt używany do celów zarobkowych, na przykład przez kurierów. 

Wnioski o wypożyczenie rowerów będzie można składać na stronie internetowej ZTP. Jeśli liczba chętnych będzie większa niż liczba rowerów, zostanie przeprowadzone losowanie. „Użyjemy aplikacji do losowania. Zapewniam, że wszystko będzie transparentne – mówi Maciej Piotrkowski. Żeby móc zapisać się na rower  trzeba podać tylko część danych. Resztę formalności przyszły użytkownik załatwi przy podpisaniu umowy wynajmu roweru.  

Co ważne, w przypadku awarii roweru, użytkownik będzie miał prawo do bezpłatnej naprawy w ciągu maksymalnie czterech dni. Jeśli jednak sami dostarczymy rower do dwóch punktów napraw ( przy ul. Wielopole 1 lub przy ul. Przewóz 21), to zostanie on naprawiony w krótszym czasie czyli w ciągu dwóch dni. Jeśli nie będziemy mogli  dostarczyć roweru do któregoś z punków, to wtedy wystarczy go przypiąć w ogólnodostępnym miejscu, po czym zgłosić lokalizację w systemie. Wówczas zostanie on naprawiony w ciągu czterech dni. 

Pierwotnie wypożyczalnia LajkBike miała ruszyć jeszcze przed wakacjami.  Opóźnienie wynikło z oczekiwania na interpretację Krajowej Izby Skarbowej w sprawie podatku VAT za regulaminowe opłaty dodatkowe (kary). KIS miała aż pół roku na udzielenie odpowiedzi, ZTP podjął więc decyzję, że po upływie tego terminu wypożyczalnia zostanie uruchomiona, niezależnie, czy miasto dostanie interpretację podatkową, czy nie.

Jarek Strzeboński

 

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie