Rozpoczął się VIII Światowy Kongres Polonistów

Musisz przeczytać

Obecna problematyka badawcza, zaangażowanie w kulturę, praktyki społeczne i ich związek z dziedzictwem filologii, a także to w jaki sposób pojmowana jest sama filologia – to jedne z wielu tematów i problemów podejmowanych na rozpoczętym VIII Światowym Kongresie Polonistów w Krakowie.
To właśnie dzisiaj (12 lipca) w Auli Collegium Novum oficjalnie rozpoczął się uroczysty kongres, w którym uczestniczą głównie filolodzy, literaturoznawcy i poloniści z całego świata. Wyjątkowej inauguracji wydarzenia przewodniczyli Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jacek Popiel, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Bogumiła Kaniewska, Rektor Uniwersytetu Śląskiego, Ryszard Koziołek, Dziekan Wydziału Polonistyki UJ, Jarosław Fazan oraz Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych, Magdalena Popiel.
– To radość, że możemy gościć tak liczne grono polonistów z całego świata. Mam nadzieję, że te trzy dni będą wrażeniem dla nas wszystkich, nie tylko poprzez referaty, dyskusje, które będą się tutaj toczyły, ale także przez samą obecność w Krakowie – powiedział prof. dr hab. Jacek Popiel.

fot. KRKnews.pl

Ubiegła edycja kongresu w wyniku pandemii COVID-19 odbyła się w trybie zdalnym, tak więc jej tegoroczna odsłona była długo wyczekiwana przez wszystkich uczestników z uwagi na fakt, że po wielu latach profesorowie i eksperci z całego świata mają możliwość uczestnictwa w wydarzeniu już na miejscu, w historycznym gmachu UJ przy ul. Gołębiej w Krakowie, co w swoim wystąpieniu podkreśliła Magdalena Popiel. – Jest co świętować, ponieważ ostatnio stacjonarnie widzieliśmy się w 2016 roku w Katowicach, czyli naprawdę bardzo dawno temu – oznajmia.
Jak dodaje, wyjątkowość kongresu wynika również z wielu jubileuszy, które przypadają na 2023 rok. – Takie wydarzenia jak to dzisiejsze uświetniają różne rocznice. Minęło przecież 15 lat od słynnego i upamiętnionego w postaci znakomitych publikacji zjazdu polonistów Krakowie. Kongres odbywa się też w stulecie urodzin Wisławy Szymborskiej, o czym będziemy przypominać, chociażby przez panel prowadzony przez wieloletniego sekretarza poetki, ale i profesora UJ, Michała Rusinka. Cieszymy się również z obecności polonistów z Czech i Słowacji, bo właśnie tamtejsza polonistyka świętuje setne urodziny. O jej osiągnięciach będzie mowa podczas jednego z piątkowych panelów – wylicza Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych. 

fot. KRKnews.pl

W programie trwającego aż do piątku kongresu znajduje się wiele paneli tematycznych, dyskusji plenarnych czy obrad w sekcjach tematycznych moderowanych przez najwybitniejszych ekspertów w danych dziedzinach filologicznych. Co więcej, w ramach wydarzenia będzie mieć miejsce także wręczenie Nagród im. Jana Kochanowskiego z udziałem finalistów. Każdą z części VIII Światowego Kongresu Polonistów wypełnią wykłady mistrzowskie wybitnych profesorów.
Ku zaskoczeniu już na samym początku uroczystości został ogłoszony gospodarz następnej edycji kongresu, a będzie nim Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. – Chciałam ogłosić, że złożyliśmy propozycję, aby kolejny Światowy Kongres Polonistów odbył się w Poznaniu i ta propozycja została entuzjastycznie przyjęta zarówno przez władze rektorskie, jak i dziekańskie – zapowiada Magdalena Popiel. Konferencja naukowa ma też według wstępnych założeń odbywać się częściej niż dotychczas, stąd też obecna edycja odbywa się już dwa lata od poprzedniej, a nie co cztery lata tak jak bywało wcześniej.

Głównymi organizatorami VIII Światowego Kongresu Polonistów są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Międzynarodowe Stowarzyszenie Studiów Polonistycznych.

fot. KRKnews.pl

Leonard Szeląg 

Agencja marketingowa dla przedsiębiorców z Krakowa

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca