Rusza XIX Królewski Flis na Wiśle. Przypomni o flisackiej tradycji Krakowa

Muzeum Krakowa w ramach Przystani Muzeum zaprasza na wpólne powitanie uczestków 19. Królewskiego Flisu na Wiśle oraz uroczyste przekazanie bandery przez szyprów kolejnych odcinków flisu. Celem Królewskiego Flisu na Wiśle jest przypomnienie flisackiej tradycji Krakowa oraz roli, jaką odgrywała przez lata Wisła, po której spławiano różne towary.

− W tym roku Dzień Flagi obchodzimy w wodniackim wydaniu w postaci dnia z banderą w tle. Bandera będzie odgrywać główną rolę pod wieżą Ratuszową, gdzie flisacy, szyprowie kolejnych odcinków flisu królewskiego przekażą sobie symboliczną flagę, jako znak przejęcia dowodzenia na kolejnym odcinku na rzece – do udziału w wydarzeniu zaprasza Muzeum Krakowa.

Królewski flis na Wiśle to coroczne wydarzenie flisackie, które zrodziło się 19 lat temu z inicjatywy Jarosława Kałuży. Polega na spłynięciu całej żeglownej Wisły (od kilometra „zerowego” pod Oświęcimiem do Gdańska) pierwotnie na jedynym galarze zwanym „Solny”, a od kilku lat flis przyjął formę „wodnej sztafety”. Szyprowie, czyli kapitanowie, poszczególnych odcinków przekazują sobie banderę flisu. Pierwsze przekazanie bandery – od szypra odcinka Oświęcim – Kraków dla szypra odcinka Kraków – Sandomierz następuje uroczyście na Rynku Głównym, a uświetnia to wydarzenie zabicie dzwonu Bolesław.

Następnie wszyscy w barwnym pochodzie okraszonym flisacką muzyką udadzą się na Przystań Muzeum (bulwar Rodła, u ujścia Rudawy), by wspólnie wciągnąć banderę na maszt muzealnego galara „Szwajcarka”, co będzie symbolicznym rozpoczęciem sezonu na Wiśle.

Plan wydarzenia:

  • godz. 16.00 – zebranie środowiska flisackiego pod wieżą Ratuszową, bicie dzwonu Bolesław, przekazanie bandery, przemowy szyprów Flisu
  • godz. 16.30 – pochód wyrusza na Przystań; trasa pochodu: Rynek Główny, ul. Wiślna, Planty, ul. Powiśle, przejście dla pieszych przez most Dębnicki, skwer Lajkonika, bulwar Rodła
  • godz. 17.15 – na Przystani przemowa dyrektora Muzeum Krakowa i wciągnięcie przez niego bandery na maszt galara „Szwajcarka”
  • godz. 17.30 – flisacy ruszają w rejs (rejs ma charakter wydarzenia zamkniętego).
    Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Najnowsze

Co w Krakowie