Ruszyła sprzedaż biletów do Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon. Najtańsze wejściówki za 35 złotych

Ruszyła sprzedaż biletów do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Za najtańsze wejściówki zapłacimy  35 złotych.

Pierwsi zwiedzający będą mogli skorzystać z jego atrakcji od niedzieli 23 czerwca. Tego dnia po raz pierwszy otwarta będzie najważniejsza stała ekspozycja „Człowiek i jego marzenia”. Zajmuje ona ponad 2,2 tys. m kw. powierzchni i składa się z ok. 100 eksponatów interaktywnych, podejmujących tematy związane m.in. z biologią, funkcjonowaniem w społeczeństwie, odkrywaniem świata, przyrodą czy technologią.

W nowym obiekcie powstało także sześć laboratoriów i pracowni edukacyjnych. Zgodnie z zapowiedziami będą one sukcesywnie uruchamiane pod koniec czerwca. Od 25 czerwca będą dostępne: mikroskopowanie w Laboratorium Przyrody, tworzenie obrazów w Pracowni Techniki, doświadczenia z powietrzem w Laboratorium Reakcji, a także osobna wystawa o polskiej przyrodzie, która powstała z myślą o przedszkolakach w Akademii Dzieci.

Oficjalna inauguracja Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon nastąpi wraz z początkiem wakacji w piątek i sobotę 21 i 22 czerwca. Zaplanowano wtedy koncerty, spotkania ze światowej sławy naukowcami oraz mapping na wschodniej elewacji obiektu.

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon trwała od marca 2021 roku na skraju dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Nowoczesny gmach ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi. Jego powierzchnia to 14 tys. m kw. Na dachu obiektu umieszczono spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m kw.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego 196 mln zł to wysokość wsparcia ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nazwa instytucji Cogiteon nawiązuje zarówno do łacińskiego słowa „cogito”, jak i sentencji Kartezjusza „Myślę, więc jestem” („Cogito ergo sum”) oraz cyklu poetyckiego „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta. Nazwa czerpie również z greki, o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych – do „odeonu”.

Bilety do Cogiteonu można już zamawiać on-line na stronie instytucji, w cenach od 35  złotych.

Nowoczesne obrączki ślubne – oto jak rodzą się nowe tradycje w branży ślubnej

 

Najnowsze

Co w Krakowie