Rzeźby gołębi zamiast ławek z oparciem. „Ktoś w tym mieście oszalał”

Musisz przeczytać

Zarząd Zieleni Miejskiej czeka na oferty do przetargu na budowę parku kieszonkowego przy Placu Nowowiejskim w Krakowie w Krowodrzy. Jak zapewnia ZZM nowa przestrzeń stanie się miejscem rekreacji i wypoczynku dla okolicznych mieszkańców, klientów targowiska na Placu Nowowiejskim, lokalnych przedsiębiorców. Tymczasem mieszkańcy nie są już tak entuzjastyczni. Wskazują na podstawowy mankament projektu – zbyt małą ilość ławek.

Po tym jak ZZM opublikował projekt parku, w sieci pojawiały się komentarze niezadowolonych mieszkańców. Oceniając projekt mieszkańcy wskazują na jego główny mankament – brak ławek z oparciem –  W tej okolicy mieszka sporo starszych osób, może warto wziąć to pod uwagę i zaprojektować chociaż ławki z oparciem – pytają retorycznie.
Rzeczywiście, kiedy przyjrzeć się projektowi to rzuca się w oczy brak ławek. To nie znaczy , ze nie ma ich wcale. Miejsca do siedzenia zostały wkomponowane w ogrodowo architekturę – Tylko, ze to jest przerost formy nad treścią. My chcemy zwykłej ławki z oparciem tam gdzie jest cień czyli pod drzewami. Projekt zakłada jednak co innego – siedziska bez oparcia i bez cienia – irytują się mieszkańcy.

Dodatkowo kością niezgody są metrowej wielkości rzeźby gołębi. Jak tłumaczy ZZM jest to nawiązanie do nazwy ogrodu – W Gołębim Ogrodzie Krakowian nie mogło zabraknąć elementów nawiązujących do tożsamości miejsca: poidełka dla ptaków obraz karmnika. Dodatkowo niepowtarzalny charakter przestrzeni podkreślą rzeźby przestawiające gołębie. – tłumaczy ZZM.

rzeźby gołębi mają nawiązywać do nazwy ogrodu. Zdaniem mieszkańców to przerost formy nad treścią, fot. ZZM

Mieszkańcy maja inne zdanie – Skoro ZZM jest od sadzenia drzew i utrzymania zieleni w Krakowie, to może jednak niech nie uszczęśliwia nas niepotrzebnymi rzeźbami. Niech robi to do czego został powołany – dba o zieleń – mówią mieszkańcy. I dodają, że rzeźby oprócz kosztów są po prostu brzydkie – Zamiast na rośliny, będę mogła patrzeć się na wielkie gołębie. Mam nadzieje, ze się mylę ale one wyglądają jakby miały być w kolarze różowym – pisze Pani Alicja na jednej z osiedlowych grup Fb.

Jak zapewnia ZZM Gołębi Ogród Krakowian „stanie się miejscem rekreacji i wypoczynku dla okolicznych mieszkańców, klientów targowiska na Placu Nowowiejskim, lokalnych przedsiębiorców. Powstaną ścieżki spacerowe łączące poszczególne strefy ogrodu” – Na drewnianych podestach pojawią się wygodne ławki, ławko-huśtawki, stoliki piknikowe oraz urządzenia zabawowe. Z myślą o miłośnikach czytelnictwa zaprojektowano „Ptasią” biblioteczkę, dzięki której wymiana książek z innymi mieszkańcami będzie łatwa i przyjemna – zachwala  projekt ZZM.

Mieszkańcy kwitują to krótko – „Pieniądze na rzeźby gołębi można by wydać na coś innego np. na ławki z oparciami. Urzędnicy po prostu  bawią się naszymi pieniędzmi. Szaleństwo”  

Potencjalnego wykonawcę prac poznamy 19 lipca. ZZM planuje na ten cel wydać łącznie niecałe 850 tys. zł. Projekt realizowany w ramach Budżet obywatelski miasta Krakowa

Patrycja Bliska

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca