Sanktuarium w Łagiewnikach odwiedziło ponad 2 mln pielgrzymów. Sanktuarium „goni” Wawel

W 2024 roku Łagiewnickie sanktuarium odwiedziło 2 106 390 pielgrzymów. Jednak pod względem liczby odwiedzających ustępuje jeszcze Zamkowi Królewskiemu na Wawelu, który przyciągnął w tym samym roku ponad 3 miliony osób.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Łagiewnikach pozostaje jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. W 2024 roku odwiedziło je 2 106 390 osób. Punkt Informacyjny odnotował 71 zorganizowanych grup, które liczyły łącznie 33 tys. osób, w tym ponad 10 tys. dzieci pierwszokomunijnych. W kaplicach dolnej bazyliki odbyły się Msze św. i prelekcje dla ponad tysiąca grup, liczących łącznie 52 165 pielgrzymów.

Szczególnym wydarzeniem był czas Święta Miłosierdzia, który zgromadził w Łagiewnikach ponad 100 tys. wiernych. W beatyfikacji ks. Michała Rapacza wzięło udział około 10 tys. osób. W ciągu roku w bazylice odprawiono 3 115 Mszy św., w których uczestniczyło 7 732 kapłanów gości, przybywających zarówno indywidualnie, jak i z grupami. Sanktuarium przez cały rok było miejscem intensywnej posługi sakramentalnej, szczególnie Eucharystii i Sakramentu Pokuty. Spowiedź odbywała się codziennie od 8.00 do 19.00, a w niedziele trwała od 9.00 do 19.00 w dwóch stałych konfesjonałach, z dodatkową posługą kapłanów podczas Mszy św. W ciągu tygodnia zapewniano możliwość spowiedzi w pięciu językach obcych.

Oprócz posługi duchowej sanktuarium prowadziło liczne działania charytatywne. W ramach inicjatywy „Zupa od św. Siostry Faustyny” wydano 1 800 porcji ciepłych posiłków i pieczywa dla podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio. Na dzień św. Mikołaja przygotowano 200 czekolad i obrazków z modlitwą. Dzięki ofiarom składanym na „Fundusz Miłosierdzia” wsparcie trafiło do najbardziej potrzebujących, a we współpracy z Rycerzami Kolumba przeprowadzono zbiórki na hospicjum w Wilnie, kurtki zimowe dla dzieci z terenów popowodziowych oraz akcję „Paczuszka dla Maluszka” w Adwencie. Grupa duszpasterska „Ogród Maryi” organizowała pomoc dla więźniów oraz odwiedzała Domy Samotnej Matki.

Ważnym zapleczem dla pielgrzymów jest Dom Duszpasterski, w którym działa hotel i restauracja „Agape”. W 2024 roku hotel gościł 12 489 osób, w tym pielgrzymów z krajów tak odległych jak Wietnam, Portoryko, Indie, czy Burkina Faso. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze Łagiewniki pozostają nie tylko centrum duchowym, ale także miejscem spotkania ludzi z całego świata.

W 2024 roku Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie odwiedziło ponad 3 miliony osób, ustanawiając nowy rekord frekwencji. Dla porównania, w 2023 roku zamek przyciągnął 2,56 miliona zwiedzających. Już wtedy dyrektor placówki, Andrzej Betlej, przyznał, że poprawienie tego wyniku może być wyjątkowo trudne. – Osiągnęliśmy największą frekwencję w historii Wawelu. Naszą instytucję odwiedziło 2 miliony 561 tysięcy osób. To absolutny rekord, swoista granica, którą mam nadzieję jeszcze przekroczymy, choć będzie to bardzo trudne – mówił podczas konferencji prasowej w 2023 roku.

Jednak w 2024 roku Wawel zdołał przebić te oczekiwania. Jak podkreślono w oficjalnym komunikacie muzeum, „to był niesamowity czas pełen sztuki, inspiracji i wspólnie przeżywanych chwil”.

Rekordowy rok na Wawelu. Ponad 3 miliony zwiedzających

Najnowsze

Co w Krakowie