Sekrety idealnej pizzy

Trudno znaleźć kogoś, kto nie uwielbia pizzy. Polacy często chodzą do pizzerii lub zamawiają online albo telefonicznie pizzę – Kraków ma wiele lokali, które oferują usługi dostawy. Mało kto jednak pewnie zdaje sobie sprawę, że zrobienie dobrej pizzy to nie taka łatwa sprawa. By osiągnąć świetny efekt i uzyskać chrupiącą, lekką, pyszną pizzę, trzeba przestrzegać kilku reguł i znać parę sztuczek kulinarnych. Jakie są sekrety idealnej pizzy?

Po pierwsze: ciasto

Powinno być lekkie i sprężyste, tak by uniosło składniki i nie łamało się w pół po upieczeniu. Tajemnicą jest dobra mąka. Najlepsza będzie włoska typu zero. Polska mąka jest nierówna i trudno uzyskać z niej idealne ciasto. Ciasto wykonuje się z 2 gramów drożdży rozpuszczonych w mleku na kilogram mąki. Drożdże powinny odstać około 20 minut, zanim doda się do nich mąkę, wodę – dobrze, gdyby była filtrowana oraz sól.  Dodanie soli jest bardzo ważne, nawet jeśli pizza będzie ze słonymi dodatkami (pepperoni, anchois). Sól sprawi, że ciasto nie pozostanie bez smaku i nigdy nie należy z niej rezygnować, jakiekolwiek składniki nie będą później na pizzę położone. Ciasto należy ugniatać ręcznie.

Pod koniec ugniatania dodaje się oliwy wysokiej jakości. Po dodaniu oliwy, ugniata się jeszcze chwilę ciasto, aż składniki się idealnie połączą. O dodawaniu oliwy do ciasta mało kto wie, a to sekret do chrupkości pizzy. Ciasto po ugnieceniu powinno być odstawione na trochę, bo ze świeżego ciasta nie wyjdzie dobra pizza. Według niektórych teorii, ciasto musi odstać nawet 72 godziny, by dobrze wyrosło. W kwestii tego, ile czasu potrzebuje ciasto by dojrzeć, każdy pizzerman ma pewne swoje zdanie. Minimalny czas to około godziny.

Gdy ciasto jest już gotowe, ręcznie formuje się z niego placek. To bardzo istotne – oryginalna włoska pizza zawsze jest ugniatana i formowana przy użyciu rąk. Średnica pizzy to około 35 cm, a grubość ciasta w środku powinna wynosić do 0,3 cm, na bokach zaś – 1-2 cm.

Po drugie: sos

Sos na pizzę to nie koncentrat pomidorowy z suszoną bazylią. Aby uzyskać dobry sos, trzeba wykorzystać passatę pomidorową albo pomidory pelati. Pomidory z puszki nie sprawdzają się, bo wsiąkają w ciasto. Tymczasem passata jest gęsta i nie wniknie w spód pizzy. Ważne jest by sos nie był zbyt płynny i by nie dodać go za dużo. Wystarczą trzy łyżki. Łatwo tu o przesadę, a mokra pizza nie wypiecze się dobre i nie będzie krucha. Sposobem na to może być dodanie zawsze połowy ilości sosu, jaki się planowało.

Sos dobrze jest też przygotować wcześniej, powiedzmy kilka godzin przed pieczeniem pizzy, bo wtedy będzie on bardziej aromatyczny. Do sosu warto dodać przetarty czosnek, sól, pieprz oraz świeże zioła, a także odrobinę oliwy.

Po trzecie: składniki

Generalna zasada przygotowywania pizzy to: mniej znaczy więcej. Nie należy przesadzać z grubością ciasta, nie należy dodawać za dużo sosu i przede wszystkim, nie należy dodawać więcej niż 4 składniki na wierzch. Dlaczego? Duża ilość składników uczyni pizzę ciężka, spowoduje, że ciasto się zapadnie. Powinna być jedna warstwa dodatków o grubości nie większej niż 1 cm. Składniki nie muszą wypełnić całości powierzchni równo – dojdzie jeszcze do tego ser, a na sam koniec przed podaniem dokłada się świeże zioła. Siła pizzy nie leży w ilości składników, ale ich jakości. Dodatki muszą być świeże i z najwyższej półki.

Przykładowo, typowa włoska Margeritha – z pozoru prosta pizza o trzech składnikach jak pomidory, ser i bazylia. jednak bazylia musi być świeża, pomidory najlepszej jakości, a jako serem należy dodać mozzarellę di buffala, tłustą w konsystencji, lekko słoną i kwaskowata, wytwarzaną w środkowo-południowych Włoszech. Taka Margeritha jest godna swojego miana najlepszej pizzy (i najstarszej znanej).

Po czwarte: sposób pieczenia

Dla smaku pizzy znaczenie ma nawet rodzaj pieca, w jakim jest wytwarzana. We włoskich pizzeriach korzysta się tylko z pieców kamiennych lub opalanych drewnem. W kamienny piecach można w 90 sekund upiec pizzę. Dzięki tak krótkiemu pieczeniu w wysokiej temperaturze składniki nie będą przypalone ani gumowe, a ciasto pozostanie chrupkie i sprężyste. Ponieważ wysoka temperatura zabija smak oliwy, którą dodaje się do ciasta, po wyjęciu pizzy z pieca i przed jej podaniem, należy skropić ją jeszcze raz oliwą z oliwek.

Jeśli mieszkacie w Krakowie, pizzę świetnie przygotowaną przez wykwalifikowanych pizzermenów możecie zjeść w jednym z licznych lokali np. Domino’s. A co, gdy nie macie ochoty ruszać się z domu, a marzy się wam pizza? Dostawa! Kraków jest objęty opcją dostawy do domu przez wiele lokalnych pizzerii.

/artykuł sponsorowany/

Źródła:

  • http://www.fortunskitchen.com/valuable-info/the-nations-best-pizza-chefs-share-their-top-3-secrets/
  • https://brightside.me/article/the-six-secrets-you-need-to-know-to-make-the-perfect-pizza-79805/
  • http://www.newsweek.pl/styl-zycia/styl/magda-gessler-dobra-pizza-nie-jest-zla,103236,1,1.html
  • http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/wlochy-sekret-pizzy
  • https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/what-makes-perfect-pizza

 

Zobacz także