SENSACJA! TEN polityk PiS jest czarnym koniem wyborów

Dr Krzysztof Mazur / fot. KRKnews.pl

To byłaby prawdziwa sensacja! Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, mandat do Senatu z Krakowa zdobyłby Krzysztof Mazur (PiS) – wynika z wewnętrznego sondażu, przeprowadzonego na zlecenie jednego z kandydatów. KRKnews dotarł do badania, w którym polityk zdecydowanie pokonuje Bogdana Klicha (PO) i Rafała Komarewicza.

Start Mazura w wyborach do Senatu był zaskoczeniem. Pierwotnie z Klichem i Komarewiczem konkurować miał bowiem Jan Duda (PiS). Sondaże nie dawały mu jednak pewnego zwycięstwa z senatorem PO, więc ojciec prezydenta został „przerzucony” do okręgu „nowohuckiego”, gdzie zmierzy się z Jerzym Fedorowiczem (PO).

Natomiast w okręgu 33 do boju posłany został Mazur. Niewielu jednak wierzyło w jego zwycięstwo. Lokalnym działaczom partii zależało bardziej na wypromowaniu nowego nazwiska, które do tej pory znane było głównie w wąskim gronie osób zainteresowanych polityką.

No i pierwsza konwencja PiS za mną.Jakie wrażenia?Nie wiem czy to jest zgodne z linia partii (nie dostałem…

Opublikowany przez Krzysztof Mazur Niedziela, 22 września 2019

Dynamiczna, nowoczesna i aktywna kampania spowodowała, że były szef Klubu Jagiellońskiego stał się „czarnym koniem”. Jak pokazuje sondaż przeprowadzony dla jednego z kandydatów, teraz jest też faworytem w walce do objęcia mandatu senatora.

O tym, że kandydat PiS może zwyciężyć z Klichem, jako pierwszy poinformował na Twitterze Łukasz Pawłowski, prezes ogólnopolskiej grupy badawczej IBSP. – Przygotowujemy właśnie szczegółową prognozę do Senatu, kilka prognoz może Was zaskoczyć, np. w Krakowie senatorem może zostać Mazur z PIS – napisał.

O tym, że Mazur ma największe szanse w walce o mandat, zaczęły mówić także ogólnopolskie media, na czele z telewizją TVN. Po przeprowadzeniu kolejnego sondażu okazało się, że gdyby wybory odbyły się w minioną niedzielę, kandydat PiS zasiadłby w Senacie.

„Miałem ich związać? To są dorośli ludzie”

Zdaniem wielu polityków, ewentualna wygrana Mazura to efekt tego, że krakowianie będą mieć do wyboru nie dwóch, a trzech kandydatów. Na pojedynek z politykami PiS i PO zdecydował się bowiem Komarewicz (szef klubu radych Przyjazny Kraków), która odbiera głosy Klichowi. Mówił o tym także Jacek Majchrowski w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi. – Oczywiście, że na starciu Klicha z Komarewiczem najbardziej zyska Mazur – stwierdził prezydent Krakowa.

Zapytany, dlaczego nie powstrzymał jednego z nich przed startem, odpowiedział: – A co ja miałem ich związać? To są dorośli ludzi i wiedzą, czego się podejmują. Poza tym nie mam żadnych uprawnień, żeby zakazywać czegoś Klichowi. Natomiast Komarewiczowi tłumaczyłem konsekwencje jego startu.

Majchrowski ostro o starciu przed wyborami: „miałem ich związać?!” [NASZ WYWIAD]

Wściekli na Komarewicza są lokalni politycy PO. – Jest szkodnikiem. Szkodzi opozycji – nie przebierają w słowach.

– Jego ambicją jest zostać prezydentem i robi wszystko, aby wystartować w wyborach za pięć lat. W związku z tym teraz za wszelką cenę próbuje zrobić sobie nazwisko i promuje się w Krakowie. Szkoda tylko, że tracą na tym mieszkańcy oraz opozycja rządowa. Komarewicz nie ma szans wejść do Senatu, ale z pewnością odbierze głosy kandydatowi opozycji, przez co kandydat PiS-u będzie miał znacznie większe szanse na zwycięstwo – zauważa radny Platformy.

Tchórzliwy radny kandydatem na senatora. Oszukuje krakowian czy nie doczytał książki do WOS-u?

Sondaże to oczywiście tylko wstępne prognozy, a ostateczną decyzję i tak podejmą krakowianie 13. października. Na razie pewne jest natomiast jedno – jeśli badania się potwierdzą i Mazur wygra z Klichem, to winnym porażki polityka PO stanie się Komarewicz.

(lm)

Zobacz także