Skwer Światowida pod Wawelem? Będzie petycja do Rady Miasta

Wolni Rodzimowiercy Krakowa chcą, by skwer u stóp Wawelu nosił nazwę Skwer Światowida. Zaczęli zbierać podpisy pod petycją do Rady Miasta w tej sprawie.

Chodzi o skwer u zbiegu ulic św. Idziego, Grodzkiej i Drogi Do Zamku, na którym stoi kopia rzeźby ze Zbrucza. Rodzimowiercy, czyli wyznawcy rodzimych wierzeń Słowian, chcą w ten sposób uczcić 170-lecie sprowadzenia zabytku do miasta.

„Od końca lat 60. kopia Światowida stoi na bezimiennym skwerze u stóp Wawelu, w objęciach sędziwego, pomnikowego kasztanowca, uszkodzonego przez wichurę latem tego roku. Wiele osób, które wówczas zwróciły uwagę na to miejsce, było zaskoczonych obecnością rzeźby. Z drugiej strony, gdy spytaliśmy w jednym z serwisów społecznościowych o to, czy obserwujące nas osoby wiedziały o istnieniu pomnika w tym miejscu, przeważały odpowiedzi twierdzące. Z jednej strony więc obecność Światowida pod Wawelem wydaje się być znana wszystkim pasjonatom i pasjonatkom kultury słowiańskiej, z drugiej zaś postronne osoby w dużej mierze nie mają takiej świadomości” – czytamy w petycji Nadanie skwerowi u zbiegu ulic św. Idziego, Grodzkiej i Drogi Do Zamku nazwy Skweru Światowida – Petycjeonline.com.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie