Smog zaatakował! Dla niektórych pań to duży problem. „Maska może troszeczkę się ubrudzić”

Dla pań noszących maski antysmogowe to lektura obowiązkowa. Panowie mogą sobie ją darować, chyba że pragną zrozumieć kobiety lub właśnie szukają dla nich prezentu… Noszenie maski i makijażu może być katastrofalne w skutkach, bo zamiast na twarzy, kosmetyki mogą wylądować właśnie na masce…

Jak należy się pomalować, by kosmetyki pozostały na swoim miejscu? Jakich produktów należy użyć? Co zrobić, by nie pobrudzić maski antysmogowej? Na te pytania odpowiada Katarzyna Wrona, wizażystka oraz wykładowca w Szkole Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa.

KRKnews: Czy powinnyśmy nosić makijaż pod maską antysmogową?

Katarzyna Wrona: To powinno być naszą indywidualną decyzją. Zależy od naszych przyzwyczajeń i tego czy kobieta dobrze się czuje bez makijażu. Jeżeli wiemy, że będziemy nosić maskę antysmogową, to nie powinno to przeszkadzać nam w zrobieniu i noszeniu make-upu.

Jakich kosmetyków powinnyśmy użyć, żeby makijaż nie został na maseczce antysmogowej?

– Makijaż jest najmniej odporny na mechaniczne uszkodzenia, czyli potarcia, przetarcia czy odciśnięcia. Z pogodą czy zmianą temperatury odpowiednie kosmetyki mogą sobie poradzić. Gdy nosimy okulary korekcyjne czy przeciwsłoneczne, to nasz make-up może schodzić w niektórych miejscach jak np. w okolicach nosa. Podobnie będzie z maską antysmogową. Istnieją kosmetyki, które mogą odpowiednio utrwalić make-up w okolicach ust. Możemy użyć utrwalaczy w sprayu tkz. fixerów lub większej ilości pudru. Niezależnie co wybierzemy, to musimy liczyć się z tym, że maska może troszeczkę się ubrudzić.

Jak powinno wyglądać wykonanie makijażu pod maskę antysmogową?

– Najpierw powinnyśmy zacząć od pielęgnacji. Jeżeli wiemy, że następnego dnia będziemy nosić maseczkę antysmogową, to nie powinnyśmy zanadto natłuszczać skóry, czyli np. używać olejków do demakijażu czy pielęgnacji. Zamiast tego wybierzmy preparaty nawilżające, które świetnie się wchłoną w skórę i nie pozostawią na niej tłustej warstwy. Dzięki temu makijaż będzie się dłużej i lepiej trzymać.

Drugim krokiem powinno być nałożenie bazy pod makijaż o funkcji utrwalającej. Nie może być to produkt, który będzie nawilżający, natłuszczający czy rozświetlający. Musi to być baza pod makijaż, która poprawia trwałość. Zazwyczaj są to produkty na bazie sylikonu.

Kolejnym krokiem jest nałożenie długotrwałego podkładu, szczególnie w okolicach, gdzie nosimy maskę. Może być to fluid o przedłużonej trwałości albo efekcie HD – jest to produkt o wiele bardziej trwały. Bardzo wiele marek na rynku oferuje takie kosmetyki, więc nie powinno być problemu z ich  znalezieniem. Następnie powinnyśmy utrwalić wszystko pudrem cały makijaż. Powinien to być kosmetyk o właściwościach utrwalających i fixujących. Może być to puder HD, transparenty lub utrwalający. Na koniec możemy nałożyć fixer w sprayu. Trzeba to wszystko odpowiednio utrwalić.

Jakie są tipy na przedłużenie trwałości naszego makijażu pod maską antysmogową?

– Najlepiej nałożyć pomadkę po zdjęciu maski, czyli jak dojeżdżamy do pracy to dopiero wtedy nakładamy szminkę. Obecnie na rynku kosmetycznym jest wiele produktów do ust, które są bardzo trwałe. Wiele marek proponuje pomadki o przedłużonej trwałości. Jeżeli nie jemy tłustych dań to kosmetyk powinien się długo utrzymać i będzie odporny na mechaniczne uszkodzenia. Są to zazwyczaj pomadki o matowym wykończeniu. Unikajmy produktów błyszczących się, czyli np. błyszczyków. Są to kosmetyki tłuste i szybko odbiją się na naszej masce antysmogowej. W efekcie nasz makijaż będzie mniej trwały.

Co powinnyśmy zrobić w sytuacji, kiedy makijaż zostanie uszkodzony przez maskę?

– Najlepiej mieć przy sobie puder lub podkład w kompakcie. Najszybciej i najskuteczniej tego typu produkty zażegnają wszelki kryzys. Na rynku kosmetycznym można znaleźć pudry o wykończeniu bardziej kryjącym. By naprawić wszelkie uszkodzenia spowodowane przez maskę należy nanieść odrobinę produktu na gąbeczkę i nałożyć puder czy podkład na powstałe niedoskonałości.

Czy powinnyśmy zainwestować w droższe produkty do makijażu „antysmogowego”?

– W dzisiejszych czasach na rynku kosmetycznym, cena już nie gra dużej roli. Wybór jest ogromny i wybieramy nie tylko ze względu na cenę, ale również na nasze przekonania. Jeżeli decydujemy się na noszenie maski antysmogowej to jesteśmy świadomi, że trzeba dbać o środowisko. Szukamy wtedy ekologicznych kosmetyków, nietestowanych na zwierzętach czy z naturalnym składem. Przy zakupie produktów kosmetycznych sugerujmy się naszymi oczekiwaniami i  aspektami dla nas ważnymi niż ceną. Są też na rynku dobre kosmetyki, które są bardzo tanie.

* Katarzyna Wrona – wizażystka oraz wykładowca w Szkole Wizażu i Stylizacji Artystyczna Alternatywa oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Specjalizuje się w makijażu glamour, ślubnym oraz biznesowym. Prowadzi bloga Make-up Manufacture, a jej liczne publikacje znalazły się w magazynach Make-up Trendy, Magazynie Wesele, Sweet Wedding czy Glow Mag.

Rozmawiała Justyna Słowikowska

 

Zobacz także