Smok Turysty zniszczony. Nie przetrwał nawet tygodnia

Dopiero co zamontowano, a już została zniszczona. Wystarczył dosłownie tydzień  i już pierwsza figurka smoczego szlaku jest uszkodzona. Chodzi o figurkę smoka w parku Bednarskiego.

W zeszłym tygodniu w różnych punktach Krakowa pojawiły się figurki smoków. To element tzw. smoczego szlaku, który jest realizacją projektów zgłoszonych w budżecie obywatelskim. Na szlaku zadebiutował m.in. Smok Turysta. Smok znajdę sie przy wejściu do parku Wojciecha Bednarskiego. 

Niestety figurka smoka została uszkodzona. O sprawie zaalarmowali w mediach społecznościowych mieszkańcy Podgórza. Do wpisów dołączają zdjęcia, na których widać, ze smok stracił róg. Nie wiadomo, czy by la do celowa dewastacja. Róg bowiem leży koło figurki – być może ( chodź trudno w to uwierzyć) ktoś nieumyślnie uszkodził rzeźbę. 

Krakowski smoczy szlak, nawiązujący do szlaku z figurkami krasnali we Wrocławiu, to realizacja projektów zgłoszonych w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego miasta. Rzeźby mierzące od ok. 35 do 50 cm pojawią się w charakterystycznych lokalizacjach w krakowskich dzielnicach, a każda z nich będzie nawiązywać do miejsca, w którym się znajdzie. Wyposażono je w specjalne tabliczki z kodami QR odsyłającymi do informacji o szlaku i poszczególnych figurkach.

Zaprojektowane przez Andrzeja Mleczkę i Edwarda Lutczyna figury zostały przygotowywane we współpracy z Wydziałem Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ich autorami są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.

Koszt przygotowania figur, które są już rozmieszczane w przestrzeni miasta, wyniósł 298 tys. zł., a koszt kolejnych dziesięciu, które czekają na montaż w przyszłym roku, to 334 tys. zł. Przygotowanie dokumentacji projektowej, wykonanie granitowych postumentów oraz montaż siedmiu smoków to koszt ok. 155 tys. zł.

Patrycja Bliska 

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie