Smoki wracają do Krakowa! Będzie niesamowite widowisko

Smoki, pełno smków, wszędzie smoki! W sobotę w Krakowie 20. Wielka Parada Smoków! Start widowiska o godz. 22.

Spektakularne widowisko, podczas którego można zobaczyć unoszące się nad rzeką i pływające na barkach wielkie smoki, od lat gromadzi tłumy krakowian i gości. Tegoroczny pokaz odbędzie się po rocznej przerwie spowodowanej pandemią i będzie miał wyjątkowy, jubileuszowy charakter. 20. Wielką Paradę Smoków uatrakcyjniają pokazy laserowe, a także specjalna oprawa muzyczna.

Podczas widowiska będzie można zobaczyć, jak wielką i piękną historię plastyczną udało się stworzyć przez lata w Teatrze Groteska. Publiczności zaprezentują się stwory doskonale znane z poprzednich lat, jak i nowe, przygotowane specjalnie na okrągły jubileusz.

– Jubileusz 75 lat Teatru Groteska i 20. Wielką Paradę Smoków mieliśmy hucznie obchodzić w 2020 roku. Nasze plany zniweczyła pandemia koronawirusa. Tegoroczna parada również nie może odbyć się w kształcie, jaki był znany wszystkim przez ostatnie dwie dekady, ale z ogromną radością zapraszamy na wyczekiwane 20. Wielkie Widowisko na Wiśle, które – tego jesteśmy pewni – zachwyci małych i dużych „smokologów” – informuje Teatr Groteska.

Skąd pomysł?

Pomysł na formułę Wielkiego Plenerowego Widowiska na Wiśle zrodził się z inspiracji „fedami” barokowymi. Feux d’artifices, czyli po polsku spektakularne pokazy fajerwerków, były w renesansie i baroku bardzo popularnym rodzajem widowisk dworskich. Pirotechnika i prospekty, czyli malowane elementy scenograficzne były powszechnie wykorzystywane w widowiskach plenerowych. Konstrukcja przestrzeni w smoczym widowisku została zainspirowana teatrem barokowym i składa się z nakładających się na siebie warstw. Nie inaczej będzie podczas jubileuszowego, 20. Wielkiego Widowiska.

11 września będzie wyjątkowy nie tylko z powodu podwójnego jubileuszu – 20. Parady Smoków i 75-lecia Teatru Groteska, lecz także dzięki przypadkowej, ale niezwykłej koincydencji. W dniu, gdy w zakolu Wisły odbędzie się Parada Smoków, na dziedzińcu arkadowym Wawelu będzie miała miejsce światowa prapremiera opery Joanny Wnuk-Nazarowej „Wanda” poświęconej legendarnej polskiej władczyni. Jednego wieczoru na wzgórzu Wawelu będzie można więc zobaczyć dwa artystyczne wydarzenia o różnych formułach i estetykach czerpiące wątki z najbardziej rozpoznawanych mitycznych tajemnic wawelskich. Wierzymy, że na ten jeden wieczór ożyje Akropolis, wizjonerski projekt Stanisława Wyspiańskiego czyniący z wawelskiego wzgórza duchowe i kulturalne centrum Polski.

Parada Smoków

Zdjęcie 1 z 20

Tak wygląda nowa formuła

Tegoroczne widowisko będzie miało nową, proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika „silence” – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna. Ciche fajerwerki generują niższe natężenie dźwięku w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, która nie oddziałuje znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna.

Plan imprezy

Start widowiska o godz. 22. Widzowie mogą przychodzić na bulwar Czerwieński od godz. 20.00 (wstęp wolny), natomiast na biletowaną trybunę od godz. 21.00.

Jak informuje Teatr Groteska pula biletów jest ograniczona, warto więc się pospieszyć i zapewnić sobie miejsca z najlepszym widokiem. Bilety są dostępne w kasie teatru i na stronie internetowej groteska.pl. Dodatkowe informacje tutaj.

Z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2 wydarzenie odbędzie się w reżimie sanitarnym, zgodnym z aktualnymi obostrzeniami.

Utrudnienia w ruchu

W związku z 20. Wielką Paradą Smoków – Wielkim Plenerowym Widowiskiem na Wiśle, w sobotę, 11 września, wystąpią utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Utrudnienia dotyczą:

  • ścieżek rowerowych na bulwarach Poleskim i Czerwieńskim, między mostami Dębnickim a Grunwaldzkim, w godz. 20.00–23.30 – w czasie trwania imprezy masowej
  • ul. Powiśle, w godz. 22.45–23.15 – w czasie rozchodzenia się publiczności po widowisku

Największe święto smoków na świecie

Wielka Parada Smoków, której pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr Groteska, odbyła się po raz pierwszy w 2000 roku. Ta coroczna impreza plenerowa każdorazowo gromadzi w Krakowie kilkadziesiąt tysięcy smoczych entuzjastów z całej Polski, Europy i świata. Parada, przez którą w ciągu dwudziestu lat przewinęły się setki smoczych postaci, jest jedną z imprez tworzących niezwykłą atmosferę królewskiego miasta.

Najbardziej spektakularną częścią Smoczego Święta jest odbywające się po zmroku, w konwencji światło i dźwięk Wielkie Plenerowe Widowisko na Wiśle, podczas którego z muzyką w tle publiczności prezentują się pływające i unoszące się w powietrzu smoki animowane przez aktorów Teatru Groteska z pokładu 30-metrowych rzecznych barek. Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków mają do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości.

Twórcy i realizatorzy

Organizacja Wielkiej Parady Smoków wymaga zaangażowania ogromnego zespołu. Przy realizacji niespełna godzinnego widowiska pracuje blisko 400 osób. To dzięki ich wiedzy i doświadczeniu już po raz dwudziesty w zakolu Wisły pojawią się smoki wielu kolorów, kształtów i rozmiarów budząc do życia jedną z najwspanialszych krakowskich legend.

  • Pomysł i inscenizacja: Adolf Weltschek
  • Kierownictwo projektu: Jacek Stankiewicz
  • Pirotechnika: Aleksander Wadoń, Firma Nakaja Art.
  • Światło: Firma Quatro
  • Dźwięk: Audio-tech Wojciech Lipczyński
  • Efekty laserowe: Włodzimierz Duvall MEDIAM, realizacja: Maciej Bubula, Bogdan Hanusiak
  • Kierownictwo techniczne: Marek Strumiński
  • Smoki zaprojektowane przez Piotra Plesnera wykonały pracownie Teatru Groteska

O teatrze

Krakowski Teatr Groteska, założony w 1945 roku, jest jednym z najstarszych i najbardziej renomowanych teatrów w Polsce. Jest niezmiennie poszukującym nowych środków wyrazu artystycznego teatrem wizualnym, który operując formą, barwą, materią i ruchem, dąży do przełamywania barier językowych. Obok ciekawych w formie i tematyce bajkowych spektakli dla dzieci i młodzieży Groteska proponuje spektakle dla widzów dorosłych o rozbudowanej warstwie plastycznej i scenograficznej.

Najnowsze

Co w Krakowie