Startują Igrzyska Europejskie! Dziś ceremonia otwarcia

Igrzyska Europejskie mają z jednej strony pokazać piękną, bezpieczną i nowoczesną Polskę, a z drugiej być areną zmagań najlepszych sportowców Europy, którzy w 13 miastach będą rywalizować także o medale mistrzostw Europy i kwalifikacje olimpijskie.

Dziś odbędzie się ceremonia otwarcia III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023. Przez 12 dni w Małopolsce, a także na Podkarpaciu, Górnym i Dolnym Śląsku siedem tysięcy sportowców z 48 krajów będzie walczyło o medale w 29 dyscyplinach.

Najwięcej dyscyplin zostanie rozegranych w Krakowie. Tu też odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk.

– W Krakowie zawsze stawaliśmy zarówno na sport zawodowy i amatorski, ale przede wszystkim na budowę odpowiedniej infrastruktury sportowej, która powstaje w nieprawdopodobnym tempie. Do tego w różnych dyscyplinach mamy tu świetnych zawodników i drużyny – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa. – Nasze miasto zostało wpisane na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będziecie skupiać się na sporcie, ale zachęcam znaleźć chwilę, by zapoznać się z pięknym Krakowem i pokazać go światu. Choć obok Warszawy, jesteśmy jedynym polskim miastem rozpoznawalnym na świecie, to nigdy tego dosyć – uważa.

Spyros Capralos, prezydent Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich dziękował polskim władzom za zaangażowanie i zaznaczył, że dzięki dobrej współpracy Igrzyska nabrały prestiżu. – Nadszedł ten dzień. Jesteśmy gotowi na igrzyska. To największa impreza sportowa w Europie od 2012 roku, kiedy w Londynie odbyły się igrzyska olimpijskie. To będą wyjątkowe zawody. Pierwszy raz mamy tu najlepszych sportowców Europy. Pierwszy raz odbędzie się nie w jednym, a w 13 miastach. Organizatorom udało się wykorzystać istniejące obiekty, by nie generować kosztów. A do tego dzięki nadawcy cała Europa obejrzy rywalizację – dodał.

Początek Ceremonii Otwarcia Igrzysk Europejskich, podczas której zostanie zapalony ogień pokoju, zaplanowano na godz. 20:30. 

Najnowsze

Co w Krakowie