Staś Ziarko. 9-letni profesjonalny kierowca wyścigowy z Krakowa

Ma zaledwie dziewięć lat, a już osiąga sukcesy w zawodach kartingowych. Staś Ziarko z Krakowa, który pierwszy raz zasiadł za kierownicą gokarta dwa lata temu teraz przygotowuje się pod okiem doświadczonego trenera Roberto Mazzottiego do swojego kolejnego sezonu, gdzie jako zawodnik zespołu Mazzotti Corse będzie występował w prestiżowej włoskiej serii wyścigowej IAME Series Italy. Jego zmagania zostały objęte patronatem przez Miasto Kraków.

Początki przygody Stasia z kartingiem miały miejsce dwa lata wcześniej. Wówczas jako niespełna siedmiolatek poszedł z tatą, aby spełnić swoje marzenia i móc pierwszy raz samodzielnie zasiąść za kierownicą prawdziwego gokarta. Od zawsze był ogromnym fanem wyścigów samochodowych i Formuły 1.

Pod okiem doświadczonego zawodnika i zarazem trenera kartingowego – Mateusza Bartscha, zaczął trenować w akademii Kart Racing School (obecnie Bartsch Racing / Bartsch Racing Academy) uczęszczając na zajęcia szkółki, jak również startując w swoich pierwszych zawodach kartingu halowego. Mimo swojego małego wówczas wzrostu i relatywnie niewielkiego doświadczeni dzielnie stawiał czoła kolejnym zawodom, rozgrywanym na torach halowych w Polsce i za granicą. Współzawodnictwo nie należało do najłatwiejszych, ponieważ musiał się mierzyć z zawodnikami kilka lat starszymi od siebie.

fot. krakow.pl

To w czasie jednego z zagranicznych wyjazdów narodził się plan wykonania kolejnego kroku, polegający na zdobyciu kartingowej licencji Polskiego Związku Motorowego kat. Junior. Wiązało się to z wyjściem na tory otwarte, a także obraniem konkretnej i długofalowej ścieżki rozwoju, polegającej na przygotowaniu pod kątem motorycznym, fizycznym, a także mentalnym.

W ubiegłym roku mogliśmy oglądać Stasia, reprezentującego barwy zespołu Bambini Racing na polskich zewnętrznych torach wyścigowych. Swoich sił próbował w kat. Baby ROK cyklu ROK Cup Poland oraz Kartingowych Mistrzostwach Polski. Jako debiutant zajął wysokie piąte miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw kraju, wyróżniając się na tle wszystkich nowych zawodników.

Trenowanie w Polsce, z uwagi na warunki atmosferyczne, nie jest możliwe przez cały rok. Konieczne tym samym jest dosyć częste podróżowanie do Włoch. To tam wszystko ma swój początek i to tam rodzą się największe talenty tego sportu. Kilka wyjazdów treningowych pokazało, że Staś swoim poziomem nie odbiega od zawodników walczących o trofea w tym kraju. Zwrócił na siebie uwagę wielu trenerów, którzy docenili jego talent i waleczność. Teraz rozpoczyna kolejny etap swojej wyścigowej przygody.

W roku 2024, w którym Miasto Kraków obejmuje Stasia swoim patronatem medialnym, będziemy mogli śledzić jego występy w kat. X30 Mini U10 włoskiego cyklu IAME Series Italy. Jest to jedna z wielu serii wyścigowych w tym kraju, będąca przedsionkiem zaplecza najbardziej prestiżowych zawodów kartingowych na świecie – włoskiej World Series Karting. Pierwszy start Stasia będziemy mogli zobaczyć już niebawem: 17–18 lutego stanie na linii startu na torze South Garda Karting w Lonato.

Patrycja Bliska 

Przedszkolaki z Krakowa uczyły sie rysować znak Polski Walczącej (ZDJĘCIA)

Najnowsze

Co w Krakowie