Sto lat temu uruchomiono pierwszą linię autobusową w Krakowie. Bilet kosztował…10 tys. marek

Dokładnie 100 lat mija od pierwszego wyjazdu autobusu na ulice Krakowa. 20 lipca 1923 roku uruchomiono testową trasę autobusową z Salwatora do Woli Justowskiej.

Była to pierwsza w Krakowie próba uruchomienia komunikacji autobusowej. Zakupiony autobus wykorzystywano do obsługi linii okazjonalnych i na czas remontu linii tramwajowych. Testy eksploatacji autobusów w Krakowie przyczyniły się do zakupu kilkunastu autobusów i uruchomiania regularnych połączeń autobusowych w Krakowie w styczniu 1927 roku

W ówczesnych mediach donoszono z ogromnym entuzjazmem o tym innowacyjnym wydarzeniu. „W miniony dzień został wprowadzony do użytku pierwszy autobus krakowskiej spółki tramwajowej, który będzie kursował od ostatniego przystanku tramwajowego na Salwatorze do Woli Justowskiej. Autobus jest przystosowany do pomieszczenia do 30 pasażerów. Cena biletów w jedną stronę wynosi około 10 tysięcy marek. Pojazd marki 'Benz’ został wykonany w jednej z fabryk niemieckich. Jego wartość wynosi około 200 milionów marek, bez uwzględnienia cła w wysokości 40 milionów marek” – relacjonowała prasa.

Patrycja Bliska 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zlewu?

 

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie