Strażnicy mandatami za brak maseczki walczą z koronawirusem

Musisz przeczytać

Blisko sześć tysięcy wykroczeń niestosowania się do koronawirusowych obostrzeń ujawnili od początku tego roku strażnicy miejscy w Krakowie. Mandatami, w tym za brak maseczek na twarzy, ukarano prawie 2,3 tys. osób. Suma kar – ponad 158 tys. złotych.

„Mając na uwadze bardzo trudną sytuację związaną z dużą liczbą przypadków zakażeń koronawirusem, strażnicy miejscy prowadzą działania mające na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców. Funkcjonariusze przypominają o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania obostrzeń, a osoby niestosujące się do obowiązujących przepisów muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami, w tym z grzywnami (mandaty karne do 500 złotych)” – informuje Straż Miejska w Krakowie.

Od początku 2021 roku strażnicy ujawnili 5947 wykroczeń. Nałożyli 2288 mandatów karnych na kwotę 158 635 złotych, skierowali 286 wniosków o ukaranie do sądu, pouczyli 3373 osoby. – Dodatkowo, w związku z informacjami od pasażerów komunikacji miejskiej, którzy zwracają uwagę na osoby podróżujące tramwajami i autobusami bez prawidłowo założonych maseczek, strażnicy, policjanci oraz inspektorzy ruchu MPK sprawdzają czy wszyscy stosują się do obowiązku zasłania ust i nosa – informują strażnicy miejscy. I przypominają art. 116 § 1a Kodeksu wykroczeń mówi: „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany”.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca