Świetne wieści. Tężnia solankowa nad Zalewem Nowohuckim już działa! [zdjęcia]

Musisz przeczytać

Najnowsza atrakcja w Nowej Hucie została oficjalnie otwarta przez prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej Piotra Kempfa. Tężnia solankowa przyciągnęła wielu mieszkańców Nowej Huty, którzy nie mogli się doczekać aż będą mogli skorzystać z dobroczynnego wpływu solanki na zdrowie. Była to także okazja do świętowania 5-lecia powołania Zarządu Zieleni Miejskiej.

– Tężnia z pewnością przyciągnie krakowian i turystów, chcących skorzystać z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu, który jest nie do przecenienia dla mieszkańców wielkich aglomeracji miejskich – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Tężnia zlokalizowana jest tuż obok nowego placu zabaw oraz plaży. Mieszkańcy Krakowa będą mogli za darmo korzystać z dobroczynnego wpływu solanki na zdrowie. Gdy przepisy dot. zwalczania koronawirusa zostaną złagodzone to nad Zalewem Nowohuckim pojawią się także ruchome fontanny.  

– Tężnia będzie otwarta w godz. 7.00 – 22.00 chyba że, pojawią się propozycje przedłużenia tego czasu, szczególnie w okresie wakacyjnym. Jesteśmy absolutnie otwarci. Tężnia jest chroniona i monitorowana przez 24 godziny na dobę, żeby w czasie, gdy jest sucha nic jej się nie stało – informuje Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Jacek Majchrowski, Piotr Kempf, Włodzimierz Pietrus / fot. KRKnews.pl

Wielka radość

Podczas otwarcia tężni obecnych było wielu mieszkańców Nowej Huty, a w szczególności seniorzy. Najstarsi nowohucianie nie mogli ukryć ekscytacji. Byli bardzo szczęśliwi i zadowoleni, że w końcu będą mogli skorzystać ze zdrowotnych właściwości solanki. Chętnie zadawali pytania prezydentowi, a także dyrektorowi ZZM.

– Nie mogliśmy się już doczekać otwarcia tężni solankowej! Gdy poprzednia budowla została spalona to płakaliśmy! Teraz będziemy mogli czuć się jak w nadmorskim kurorcie i nie będziemy musieli jeździć do sanatorium. To nasze ulubione miejsce na spacery, a przez tężnie z pewnością będziemy tutaj codziennie – opowiada pani Irena, seniorka z Nowej Huty. 

Tężnia solankowa / fot. KRKnews.pl

Zdrowotne właściwości

Tężnie to drewniane budowle pokryte gałązkami tarniny. Powietrze wokół budowli jest nasycone aerozolem z solanki, która obciekając po elementach budowli ulega naturalnemu odparowaniu. Mikroklimat wytwarzany przez tężnie jest więc zbliżony do tego, którego zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

– Wystarczy się przechadzać alejkami przy tężni i wdychać powietrze, które jest najbardziej nasycone solanką. Najlepiej ustawić się na zawietrznej, by jak najwięcej aerozolu w czystej postaci do nas dotarło – radzi Kempf. 

Solanka jest przywieziona z kopalni soli z Zabłocia, na Górnym Śląsku. Wyrób charakteryzuje się dużą ilością zdrowotnego jodu. ZZM nie wyklucza, że być może w przyszłości będzie zaopatrywać się w solankę z Kopalni Soli Wieliczka czy Ciechocinka, które różnią się zawartością jodu. 

Wzbogacone jodem powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Będzie to świetny sposób na minimalizowanie negatywnych skutków zdrowotnych, spowodowanych przez smog. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem. 

Czy tężnia będzie otwarta cały sezon?

– Zbiornik ma kilka metrów sześciennych i powinien wystarczyć na cały okres wegetacyjny, czyli w czasie użytkowania tężni. Obiekt uruchamiany jest w temperaturze powyżej 0 st. Celsjusza, by nie doszło do uszkodzenia mechanizmu związanego z działaniem pomp. W okresie początkowym tarnina musi odpowiednio nasiąknąć i złapać więcej wilgoci. Będziemy pewni po całym sezonie, jakie jest zużycie i jak często musimy uzupełniać solankę, która jest w obiegu zamkniętym, więc łatwo możemy stwierdzić jej ubytek lub jego brak – tłumaczy Kempf.

Otwarcie tężni solankowej / fot. KRKnews.pl

Chroniona całą dobę

Budowa tężni miała zakończyć się w 2018 roku, jednak budowla została spalona przez nieznanych sprawców. W związku z przykrym incydentem, podjęto dodatkowe środki ostrożności. Budowa nowej tężni była monitorowana, a także zatrudniono 24-godzinną ochronę. Inwestycja jest ogrodzona, a na terenie obiektu znajdują się kamery. 

– ZZM podpisując umowę, zobowiązał się do wypłaty na rzecz wykonawcy tej pierwszej tężni w momencie, gdy zostanie zrealizowana. Nie została ukończona z wiadomych przyczyn. Wykonawca był ubezpieczony, więc to kwestia pomiędzy wykonawcą a firmą ubezpieczeniową. Nie wypłacaliśmy środków za to. Stąd były środki na to, by jak najszybciej uruchomić proces związany z nową budową. Było ryzyko, że podziemny zbiornik wodny został uszkodzony. Zrealizowaliśmy tężnie od nowa, by nie było wątpliwości, że jest w pełni sprawna. Tężnia ma gwarancję i nie będziemy musieli martwić się remontami. Koszt tężni to 1,5 mln złotych – zdradza Kempf.

5-lecie Zarządu Zieleni Miejskiej

Tężnia solankowa została otwarta z okazji 5-lecia Zarządu Zieleni Miejskiej. Według Piotra Kempfa przez ten cały czas mieszkańcy aktywnie włączali się w działania ZZM. Pracownicy są bardzo zaangażowani w pracę i szczęśliwi, że mogą zazieleniać miasto dla krakowian. 

– Powstanie Zarządu Zieleni Miejskiej było bardzo dobrym pomysłem. Przez te 5 lat w sumie na zieleń przeznaczyliśmy ok. 05, mld złotych. Były akcje „100 mln zł na zieleń”, które przekształciły się w „180 mln zł na zieleń”. Te pieniądze idą na utrzymanie zieleni, wykupy terenów zielonych, kina plenerowe i inwestycje dot. zieleni – mówi Jacek Majchrowski. 

Jak zapowiada prezydent kolejne tężnie powstaną na Bagrach i przy Nowohuckim Centrum Kultury. 

js

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca