Sypnęło śniegiem i mamy paraliż na drogach pod Krakowem

Intensywne opady śniegu sparaliżowały ruch drogowy w powiecie krakowskim, olkuskim o miechowskim – alarmuje Patrol998 Małopolska. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne informuje, że na liniach aglomeracyjnych są bardzo duże utrudnienia w kursowaniu autobusów.

Synoptycy ostrzegali przed intensywnymi opadami śniegu i ich prognozy się sprawdziły. Sypnęło śniegiem i od razu mamy paraliż na drogach pod Krakowem. Informuje o tym m.in. Patrol998 Małopolska. „W powiecie olkuskim DW773 Olkusz – Skała w miejscowości Kosmolów – samochód wylądował w rowie. W miejscowości Rodaki w kierunku Ogrodzieńca samochody ciężarowe nie mogą wyjechać pod górę. Racławice w powiecie miechowskim samochód osobowy częściowo znajduje się w rowie. Falniów droga w kierunku Miechowa – droga zablokowana. W powiecie krakowskim – obwodnica Rybnej zablokowana (lodowisko na drodze). DW-794 Kraków – Wolbrom samochody nie mogą wyjechać pod Brzozówkę. Wiktorowice również samochody nie mogą wyjechać pod górę” – wylicza Patrol998 Małopolska.

Z kolei MPK informuje o dużych utrudnieniach w komunikacji aglomeracyjnej. „Część linii kursuje na trasach skróconych, cześć ma duże opóźnienia. M.in. linia nr 248 skrócona do Bolechowice Centrum, 268 – do Karniowic, 280 – do Garlicy Duchownej, 310 – do Białego Kościoła Murownia” – podaje MPK. W Krakowie autobusy i tramwaje na razie kursują po stałych trasach.

Według analiz synoptyków najbliższe godziny i dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę w Małopolsce. Sumarycznie pokrywa śniegu na Podhalu może wzrosnąć podczas weekendu nawet o 45 cm. Śnieg będzie zamieniał się w deszcz, powodując oblodzenia. Dodatkowo może wystąpić silny wiatr, sięgający 75 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Tatrzański Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wskazało na wysoki – czwarty – poziom zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

W związku z tak poważną oceną sytuacji meteorologicznej i potencjalnych zagrożeń z nią związanych oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele małopolskich służb, inspekcji, straży oraz instytucji, odpowiedzialnych za działania związane ze skutkami dynamiki pogodowej, w tym m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego, zarządców dróg, PKP, Tauron Dystrybucja, TOPR, GOPR, Lasów Państwowych, IMGW oraz powiatu tatrzańskiego.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Tatrzański park Narodowy, na wniosek TOPR, ogłosił, że do odwołania zamknięte będą szlaki turystyczne: Palenica Białczańska – Morskie Oko, Wodogrzmoty Mickiewicza – Dolina Pięciu Stawów. Parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne, transport konny wstrzymany jest do odwołania. Do odwołania nie jest również prowadzona sprzedaży biletów wstępu na teren TPN. ODRADZANE SĄ WSZELKIE WYJŚCIA W GÓRY!

W ocenie TOPR warunki do uprawniania turystyki górskiej są zdecydowanie niekorzystne. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach umiarkowanie stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin. GOPR w ostatnim komunikacie lawinowym dla obszaru Babiej Góry wskazał na dalsze intensywne opady śniegu (ok. 60 cm w ciągu 72 h). Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu na bardzo stromych stokach, za przełamaniami terenu, w zagłębieniach, jarach, a przede wszystkim w żlebach.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie