Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionkę zrzucą z samolotów

Musisz przeczytać

Od 24 września do 1 października 2021 r. na terenie całej Małopolski powinno być przeprowadzone ochronne szczepienie lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie. Okazało się, że akcję szczepień przesunięto o tydzień, bo wojewódzki inspektor weterynaryjny zakwestionował jakość szczepionek. Przynęty z nową szczepionką zostaną rozrzucone z samolotów.

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Lis po przegryzieniu przynęty połyka też szczepionkę. Dlatego nie wolno dotykać, podnosić, a tym bardziej rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. Dotkniętej przez człowiek przynęty list już nie tknie.

W okresie szczepień nie należy wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy trzeba prowadzić na smyczy i w kagańcu. Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii, w celu poddania zwierzęcia obserwacji. Przypadki kontaktu człowieka ze szczepionką należy natychmiast zgłosić do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca