Chorzy na raka bez terapii lekowej ostatniej szansy. Szpital Uniwersytecki nie ma na to pieniędzy

„Leczenie chorych w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL) w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie ma zostać wstrzymane od kwietnia” – alarmuje Rynek Zdrowia. Pacjenci korzystający z terapii finansowanych z RDTL już zostali o tym poinformowani.

Jak przypomina Rynek Zdrowia, Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych zwany jest procedurą ostatniej szansy. Mogą z niej skorzystać pacjenci, którzy wykorzystali już wszystkie refundowane terapie lekowe – wtedy może zapaść decyzja o podaniu leku, który jest dostępny w Polsce, ale nie jest on refundowany.

Jak podała TVP Kraków, Szpital Uniwersytecki w Krakowie nie otrzymał 12 mln złotych za takie leczenie. „Sytuacja pacjentów leczonych w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim w ramach RDTL jest nieciekawa. Otrzymali już informację, że będą w lecznicy leczeni tylko przez pierwszy kwartał, by mogli szukać innych ośrodków, stosujących terapie w ramach RDTL. To ponad 100 pacjentów cierpiących na najcięższe z chorób. Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych jest dla nich nadzieją na każdy kolejny dzień życia. Tymczasem szpital nie ma pieniędzy na ich leczenie” – informuje Rynek Zdrowia. Twierdzi też, że szpital otrzymywał zapewnienia, iż mimo wzrostu liczby pacjentów korzystających z RDTL pieniędzy na ich leczenie nie zabraknie. Szpital Uniwersytecki wydał na RDTL ok. 20 mln złotych, w ramach refundacji dostał jedynie 7 mln złotych. Na ten rok NFZ przekaże szpitalowi 6 mln złotych na RDTL. A to oznacza, że część pacjentów straci dostęp do do leczenia w ramach RDTL.

„Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że środki są i będą” – podało w niedzielę wieczorem TVN24. – Z jednej strony mógłbym powiedzieć, że mnie to dziwi, ale chyba bardziej mnie oburza stanowisko dyrektora i w pewien sposób próba straszenia pacjentów. Bo trudno to inaczej odbierać, jak straszenie pacjentów tym, że nie będą mieli dostępu do terapii – powiedział TVN24 Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia. Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Marcin Jędrychowski odpowiada, że to nie straszenie, tylko fakty, a szpital pieniędzy na leczenie RDTL dla wszystkich pacjentów nie ma.

(red)

4 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie