Na Tauron Arenie uruchomiono licznik. Pokazuje jak szybko ubywa drzew

Od dzisiaj ( 21 kwietnia) na ekranach ledowych Tauron Areny Kraków można oglądać   licznik wylesień. Pokazuje on, w jakim tempie znikają drzewa. Projekt jest związany ze Światowym Dniem Ziemi, który przypadnie w sobotę 22 kwietni.

Zgodnie z danymi organizatorów Green Film Festivalu, obecnie powierzchnia lasów jest o połowę mniejsza niż 500 lat temu – zmniejszyła się z ok. 8 miliardów hektarów do ok. 4 miliardów hektarów. Licznik ustawiony w Krakowie pokazuje, że w ciągu minuty na świecie wycinanych jest 19 hektarów lasów, w ciągu dnia – ponad 27 tys. ha, a w ciągu roku 10 mln ha.

Jak poinformował Green Film Festival, w stabilnych krajach demokratycznych lasy są w większości chronione, a ich zasoby eksploatowane w sposób zrównoważony – na terenie Unii Europejskiej powierzchnia lasów znowu wzrasta. Ale w wielu krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej lasy tropikalne są wycinane w „zastraszającym” tempie. Presja na wycinkę lasów tropikalnych wynikać ma m.in. z wysokich cen żywności, uprawy biopaliw, poszukiwań i eksploatacji surowców naturalnych.

Licznik Wylesiania to kontynuacja projektu zainaugurowanego w roku 2021 w formie licznika emisji CO2 oraz licznika ginących gatunków (rok 2022). Dzień Ziemi to także okazja do przedstawienia programu festiwalu filmów ekologicznych BNP Paribas Green Film Festival, którego tegoroczna, szósta edycja odbędzie się w dniach 13-20 sierpnia 2023r. w Krakowie. Widzowie przez 8 festiwalowych dni będą mogli zobaczyć najlepsze polskie i światowe produkcje mówiące o problemach środowiskowych.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie