Te drzewa zostaną pomnikami przyrody [wykaz]

Musisz przeczytać

18 drzew w Krakowie zostanie pomnikami przyrody. To głównie dęby szypułkowe, ale też buki, jesiony i wiązy. Dwa drzewa przestaną być pomnikami, jedno z nich złamało się podczas burzy.

Gotowy jest już projekt uchwały o ustanowieniu nowych pomników przyrody. Radni nie zajmą się nim jednak od razu, bo najpierw wykaz nowych pomników przyrody będzie przedmiotem konsultacji.

Drzewa wskazane do objęcia formą ochrony przyrody jako pomniki przyrody to 18 egzemplarzy zasługujących na ochronę ze względu na walory przyrodnicze: wiek, wielkość oraz pokrój. Największe z drzew ma 434 centymetry obwodu. Drzewa proponowane do objęcia ochroną prawną rosną na nieruchomościach stanowiących własności Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa (w zarządzie Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Zarządu Zieleni Miejskiej, Zarządu Infrastruktury Sportowej oraz Fundacji Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie), a także na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, działek prywatnych, jednej działki będącej w zarządzie spółdzielni mieszkaniowej oraz jednej działki należącej do dewelopera.

Obecnie w Krakowie jest ponad 350 drzew – pomników przyrody. Niestety – specjalna ochrona nie zawsze okazuje się skuteczna. Gotowy jest bowiem także projekt o wykreśleniu z rejestru pomników dwóch drzew. Jedno z nich to 28-metrowy jesion wyniosły, rosnący w Al. Jerzego Waszyngtona, złamany podczas burzy.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca