Test na obecność przeciwciał koronawirusa można zrobić prywatnie – w dwóch miejscach w Krakowie

diag.pl

W Krakowie badanie na obecność przeciwciał koronawirusa można już sobie wykonać prywatnie. Badania komercyjne jako pierwszy zaoferował Szpital Dworska, teraz zrobiła to także Diagnostyka. Ujemny wynik badań nie jest jednak ostatecznym potwierdzeniem, że ktoś nie jest chory. Dodatni wynik to duże prawdopodobieństwo,że ktoś jest zakażony i powinno to zostać potwierdzone bardziej skomplikowanym testem genetycznym, którego prywatnie nie można już sobie wykonać. Dodatni wynik na przeciwciała koronawirusa oznacza też, że trzeba natychmiast skontaktować się z Sanepidem.

W Szpitalu Dworska za badanie trzeba zapłacić 150 złotych, koszt testu w oddziale Diagnostyki przy ul. Życzkowskiego to 99 złotych (później cena wzrosła do 129 zł).

Czy wykonanie takich badań gwarantuje potwierdzenie lub wykluczenie choroby? Nie, ale pozytywny wynik świadczy o tym, że badana osoba była najprawdopodobniej zakażona.

„Badanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2 nie służy do rozpoznania COVID-19, nie potwierdza obecności wirusa i zakaźności pacjenta, ale dodatni wynik świadczy o przebyciu zakażenia w przeszłości. Wynik ujemny nie świadczy o braku infekcji i nie daje podstaw do jej wykluczenia” – czytamy w komunikacie Diagnostyki o rozpoczęciu wykonywaniu testów na obecność przeciwciał koronawirusa.

diag.pl

Badanie serologiczne przeciwciał anty-SARS-CoV-2 wykonywane jest punkcie „Go-Through” w Krakowie, przy ul. Prof. M. Życzkowskiego 16, (podejście z boku budynku), od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00. Badanie można zamówić online.

Szpital Dworska (ul. Dworska 18) zachęca, by przed umówieniem się na badanie, wypełnić formularz informacyjny na stronie internetowej placówki, który będzie podstawą do ustalenia terminu badania. Informuje też, że liczba testów jest ograniczona.

dworska.pl

Jak przebiega tam samo badanie?
1. Nakłucie opuszki palca w celu uzyskania kropli krwi – jak do badania poziomu cukru
2. Pobranie kropli krwi do jednorazowej pipetki
3. Zakropienie okienka w płytce testowej 
4. Dodanie specjalnego płynu
5. Odczytanie wyniku w czasie 10 – 20 minut

GS

Zobacz także