Tragiczne wakacje na drogach w Małopolsce. Ponad 30 osób zginęło w wypadkach. Jak bezpiecznie wrócić do domu?

fot. http://krakow.policja.gov.pl/

To już ostatni wakacyjny weekend. Policja apeluje o ostrożną jazdę i bezpieczny powrót do domu. A jest o co, bo w te wakacje na drogach doszło w całej Polsce do blisko 400 śmiertelnych wypadków. W samej Małopolsce w 28 wypadkach zginęły 33 osoby.

Na policyjnej mapie wypadków drogowych aż roi się od czarnych punktów. W całej Polsce do piątku, 28 sierpnia było ich 399, w Małopolsce – 28. To liczba wypadków z ofiarami śmiertelnymi.

33 ofiary śmiertelne

Samych ofiar jest jeszcze więcej. W Małopolsce w te wakacje zginęły na drogach 33 osoby, w tym 8 rowerzystów, 4 motocyklistów i 4 pieszych.

Do najtragiczniejszego w skutkach wypadku doszło w lipcu w miejscowości Baczków pod Bochnią. Samochód osobowy uderzył w betonowy mostek. Autem podróżowało czterech mężczyzn – trzech zginęło na miejscu, czwarty zmarł w szpitalu.

#UWAGA!Baczków (gm. Bochnia) – Poważny wypadek samochodu osobowego. W wyniku zdarzenia 4 osoby zostały poszkodowane….

Opublikowany przez Bochnia112.pl – Bocheński Portal Ratowniczy Piątek, 17 lipca 2020

Policja ostrzega – w ostatni weekend wakacji na drogach będą wzmożone kontrole. Funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, a w szczególności te, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Należy spodziewać się licznych kontroli prędkości, gdyż niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze jest wciąż jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych w Polsce. Funkcjonariusze będą również zwracali szczególną uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa i przestrzeganie przepisów związanych z przewożeniem pasażerów – szczególnie tych najmłodszych.

Zwolnij, zdążysz

Ale policja nie tylko ostrzega – radzi też, jak bezpiecznie wrócić z wakacji. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie przygotowali kilka porad, które pomogą w bezpiecznym dotarciu do celu.

• Planując podróż staraj się nie wybierać na jazdę tej pory dnia, na którą przypada najwyższa temperatura. W upalne dni dużo szybciej następuje spadek koncentracji i zmęczenie. Jeśli masz do przejechania długi dystans – potraktuj to poważnie. Zaplanuj czas na powrót tak by wsiadając za kierownicę być wypoczętym.

• Weź pod uwagę przewidywane zwiększone natężenie ruchu na drogach i możliwość skorzystania z tras alternatywnych.

• Przed wyjazdem zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą. Skontroluj też stan wycieraczek. Podczas nagłych, intensywnych opadów deszczu zużyte pióra wycieraczek nie będą w stanie szybko i dokładnie oczyszczać szyby z wody.

• Podczas jazdy autem znacznie obciążonym ilością osób i bagażami miej na uwadze że fizyczny środek masy pojazdu jest w innym miejscu niż zwykle. Może to powodować całkiem inne odczucia w prowadzeniu auta, szczególnie w zakrętach. Dodatkowe kilkaset kilogramów może w dużym stopniu obniżyć dynamikę samochodu – pamiętaj o tym jeśli zamierzasz wyprzedzać.

• Jeżeli podczas zatoru tzw. korku,  ruchem zacznie kierować policjant – pamiętaj że jego sygnały mają pierwszeństwo przed sygnalizacją świetlną, znakami drogowymi, czy też innymi przepisami ustalającymi pierwszeństwo przejazdu. Uważnie obserwuj jego gesty.

• Zapinając pasy bezpieczeństwa pamiętaj, że przepisy wymagają od Ciebie korzystania z nich w sposób prawidłowy. Dopilnuj żeby pas ramieniowy i biodrowy nie był poskręcany, przebiegał we właściwy sposób. Nieprawidłowo zapięte pasy mogą podczas wypadku zamiast pomóc, przysporzyć poważnych obrażeń ciała.

• Pamiętaj że spoczywa na Tobie obowiązek dopilnowania by osoby, które przewozisz miały prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli przewozisz dzieci – obowiązują Cię nie tylko przepisy wymuszające stosowanie fotelików lub innych urządzeń przytrzymujących ale też przepisy wynikające z instrukcji producenta urządzenia.

(GEG)

Zobacz także