Trasa Pychowicka i Zwierzyniecka bez tramwaju? „Taki wariant też jest rozważany”

Jak będą wyglądać trasy Pychowicka i Zwierzyniecka? Zostaną poprowadzone w tunelach? Jak ma przebiegać linia tramwajowa wzdłuż nowych tras? A może w ogóle nie powinno jej być? Do 2 grudnia każdy może wyrazić swoją opinię na ten temat.

Konsultacje w sprawie tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej miały się zakończyć już w ubiegłym tygodniu. Jednak zostały przedłużone głównie dlatego, że radni – po wnioskach aktywistów miejskich – zobowiązali prezydenta, by został przygotowany dodatkowy wariant przebiegu trasy Pychowickiej. Chodzi o poprowadzenie linii tramwajowej w tunelu pod korytem Wisły i planowanego Kanału Krakowskiego. Przedstawiane wcześniej warianty zakładały, że jeśli powstanie linia tramwajowa wzdłuż trasy Pychowickiej, to znajdzie sie ona na długim moście. Poprowadzenie jej pod ziemią ma uchronić las łęgowy, przez który przejdzie nowa droga.

Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka - wizualizacje

Zdjęcie 1 z 9

Dodatkowy wariant miał być przedstawiony tydzień temu, ale okazało się, że projektanci potrzebują więcej czasu na doprecyzowanie wszystkich szczegółów. Ten dodatkowy wariant wykracza bowiem poza rezerwę terenu pod trasę Pychowicką i wymaga wyburzeń istniejących budynków. Ten wariant ma być przedstawiony już po zakończeniu konsultacji.

Za to okazało się, że pod uwagę brane jest także takie rozwiązanie, w którym na tarasie Pychowickiej i Zwierzynieckiej nie ma linii tramwajowej. Podczas ostatniego spotkania konsultacyjnego jeden z mieszkańców zgłosił propozycję, by nie projektować linii tramwajowej. – taki wariant także jest brany pod uwagę – odpowiedzieli zgodnie wiceprezydent Andrzej Kulig i wiceprezes spółki Trasa Łagiewnicka (przygotowującej koncepcje nowych tras) Krzysztof Migdał.

Pomysł na pominięcie linii tramwajowej jest odosobniony. Większość uczestników konsultacji chce, by tramwaj biegł wzdłuż nowych tras, ale w tunelach.

(GEG)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie