Trasa Wolbromska gotowa. Otwarcie 22 grudnia

Jeszcze przed świętami, kierowcy będą mogli korzystać z nowo wybudowanej Trasy Wolbromskiej. Nowa droga wylotowa z Krakowa w kierunku północno-zachodnim połączy Prądnik Biały z węzłem Zielonki na Północnej Obwodnicy Krakowa (S52). Dzięki temu na północy Krakowa będzie łatwiej wjechać i wyjechać z miasta.

7 grudnia do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego został złożony wniosek o pozwolenie na użytkowanie dla Trasy Wolbromskiej. Odbiór poszczególnych elementów już zakończył. Dzisiaj Zarząd Inwestycji Miejskich poinformował, że kierowcy będą mogli korzystać z nowe drogi 22 grudnia. 

Nowa droga o długości około 2 km przebiegająca przez teren gmin Kraków i Zielonki to wspólny projekt Województwa Małopolskiego i samorządu Krakowa. Za krakowski odcinek odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich. Rozpoczyna się on w rejonie ul. Pachońskiego, gdzie łączy się z linią tramwajową do Górki Narodowej. W ramach zadania powstał około kilometrowy odcinek nowej drogi kategorii „G” do granicy Krakowa, posiadającej dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz z chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Trasa ma poprawić wyjazd z Krakowa na północ i odciążyć istniejące drogi dojazdowe do naszego miasta z gminy Zielonki – ulice Łokietka i Glogera. Będzie alternatywą dla ulicy Jasnogórskiej i al. 29 Listopada. Nowa droga połączy się docelowo z północną obwodnicą Krakowa, realizowaną obecnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Druga część zachodniej obwodnicy Zielonek – od węzła z budowaną Północną Obwodnicą Krakowa do skrzyżowania z ulicą Krakowskie Przedmieście w Trojanowicach – znajduje się na etapie projektowania i uzyskiwania wszystkich uzgodnień i decyzji administracyjnych. Po uzyskaniu wszystkich dokumentów Zarząd Dróg Wojewódzkich ma ogłosić przetarg na wykonawcę inwestycji.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Na krakowską część inwestycji, której wartość to 80 mln zł, uzyskano dotację w wysokości prawie 20 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Jarek Strzeboński 

10 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie